Kurs języka HTML - poradnik dla każdego#

Zaczynamy od czegoś najprostszego, czyli HTML-a. W Internecie znajduje się wiele witryn poświęconej tematyce WWW, jednak zbyt duży rozrzut informacji nie jest dla mnie wygodny. Istnieją świetne kursy (Sławomiara Kokłowskiego, Pawła Wimmera, w3schools), niestety żaden nie jest idealny, nie wyczerpuje materiału w całości. Postanowiłem utworzyć coś nowego, łączącego najlepsze cechy poprzedników, z jednoczesną próbą wprowadzania własnych ulepszeń.

Opis skupia się na ostatniej gałęzi HTML 4.01 w wersji Strict, zahacza także o XHTML-a 1.0 i 1.1. Możliwości nowego standardu HTML5 będą prezentowane po zakończeniu prac nad specyfikacją.

W kursie będę posługiwał się na przemian określeniami HTML, (X)HTML lub xHTML. Tak naprawę nauczysz się od razu XHTML-a, który pod względem budowy zawiera praktycznie ten sam zestaw znaczników (te które zostały wycofane zostaną wyszczególnione). Dokładniejsze różnice w sferze ideologicznej i technicznej opisze w osobnym kursie poświęconym językowi XHTML.

Każdy przykład umieszczę w postaci kodu wykonawczego oraz postaram się opisać różnice występujące w najpopularniejszych przeglądarkach takich jak Internet Explorer, Firefox, Opera, Chrome. Obecnie wszystkie wiodące przeglądarki respektują standardy, dlatego tworzony kod będzie wyświetlany w ten sam sposób - niezależnie od oprogramowania (nIE dotyczy wyrobu pochodzenia microsoftowego). Dla starszych wersji IE należy uzbroić się w cierpliwość, omijanie niedoróbek lidera rynku (2012 rok) to trudna sztuka.

W miarę możliwości, dla XHTML-a przykłady postaram się serwować z typem MIME application/xhtml+xml. Tylko w takim przypadku przeglądarki faktycznie potraktują kod nie jak "oslashowanego" HTML-a, ale jak poprawnego XHTML-a.

CSS i JavaScript#

(X)HTML służy do opisu struktury strony (nie wyglądu). Dlatego w samym kursie (X)HTML formatowania wyglądu będzie niewiele. Przytoczę kilka przestarzałych poleceń oraz ich zamienniki CSS. Większe pole manewru umożliwiają arkusze stylów, dlatego ich przestudiowanie polecam jako drugie w kolejności.

Podobna uwaga dotyczy języka JavaScript. W kursie pojawi się kilka przykładów, które rozwiązują niektóre problemy za pomocą JS wplecionego bezpośrednio w kod (X)HTML. Będą to najprostsze z możliwych sposobów, które mają tylko zobrazować zagadnienie. W tworzonych projektach należy utrzymywać podział na warstwy oraz stosować bardziej optymalne rozwiązania - będzie to materiał na osobny kurs.

Jeśli coś okaże się dla Ciebie niezrozumiałe, nie przejmuj się. Wyjdź na dwór, pooddychaj świeżym powietrzem, kiedy będziesz miał ochotę wróć i ponownie zmierz się z problemem. Każdy zaczyna w podobny sposób, od Ciebie zależy gdzie się zatrzymasz.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Kurs języka HTML - poradnik dla każdego (H1) CSS i JavaScript (H2)