Podstawy#

Wstęp#

Świat pędzi do przodu. Inwazja Internetu na biura i domy wciąż trwa. Dostęp do ogólnoświatowej sieci od dość dawna już nie jest przywilejem wąskiej grupy użytkowników komputerów. Stopniowo rozwijająca się rywalizacja między dostawcami umożliwia za stosunkowo niską cenę korzystanie z zasobów Sieci przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Coraz więcej użytkowników korzystających z Internetu postanawia zaistnieć aktywnie w obrębie Sieci, tworząc własną stronę WWW. Na przeszkodzie staje zazwyczaj nieznajomości technologii przydatnych w trakcie projektowania. Do najprostszych rozwiązań wystarczy omawiany HTML.

Istnieją dziesiątki programów umożliwiających stworzenie strony w sposób niewiele różniący się od tworzenia elektronicznego dokumentu za pomocą programów takich jak Word. Jednak tworzenie stron WWW z ich pomocą przy braku znajomości choćby podstaw języka HTML - choć możliwe - można porównać z pracą mechanika samochodowego, który potrafi jedynie wypolerować karoserię i wymienić filtr powietrza, nie mając przy tym pojęcia, po co w ogóle to robi... Pamiętaj o tym!

Nowa forma aktywności w Internecie - blogiWraz z postępem informatycznym radykalnie obniżona została poprzeczka prezentowania treści w Internecie. Na scenę wkroczyły blogi, których obsługa nie wymaga właściwie wiedzy technicznej. Użytkownik skupia się wyłącznie na przekazywaniu myśli bez zagłębiania w szczegóły. Aktywnych blgerów są setki tysięcy. Prócz blogów popularność zyskały także bardziej złożone systemy zarządzania treścią zwane CMS (Content Management System). Najpopularniejszym przedstawicielem grupy jest słynna Joomla. Bez wnikliwego studiowania użytkownik w prosty sposób może zarządzać swoimi materiałami, prowadzić forum, przeprowadzać ankiety itd. Projekty są darmowe, stale rozwijane, wspierane przez duże grupy programistów. Oferują wiele modułów i realizują różne zadania.

Niezależnie od stosowanego rozwiązania wiedza o HTML i umiejętność jego praktycznego wykorzystania, nawet w podstawowym zakresie, jest w dalszym ciągu cenną sprawnością. Umożliwi ona większą kontrolę nad techniczną stroną publikowanych treści. Nawet w blogach czy CMS-ach zachodzi potrzeba modyfikacji używanego szablonu. Gruntowna znajomość języka HTML i CSS to minimum przy współczesnym tworzeniu stron internetowych.

Nawet gdy zechcesz w którymś momencie przejść do pisania w języku XHTML, a także poznać języki skryptowe po stronie przeglądarki (zwłaszcza JavaScript) i po stronie serwera (szczególnie PHP), opanowany solidnie HTML będzie zawsze służyć jako podstawa Twojej wiedzy i działalności webmasterskiej.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Podstawy (H1) Wstęp (H2)