Szkielet dokumentu#

Tytuł dokumentu#

  1. L
  2. K
  3. T'
  4. T
  5. A
  6. O
  7. Z'
  8. Z
  9. #
<head>
	<title>Dowolny tytuł strony</title>
</head>

Każdy dokument (X)HTML (podstrona serwisu) musi posiadać własny, unikalny tytuł. Najlepiej, gdy polecenie umieścimy jako drugie, zaraz za deklaracją strony kodowej.

Tytuł widoczny jest na:

Znacznik zamykający </title> jest wymagany. Podanie tytułu strony jest obowiązkowe, pominięcie go stanowi błąd! W tytułach nie należy używać samych wielkich liter, gdyż wiele wyszukiwarek zignoruje stronę. Nie wpisuj także w ramach Title adresów internetowych, gdyż skutek będzie taki sam. Warto także pamiętać, że indeksery nadają zwykle temu znacznikowi wysoki priorytet, a więc warto w nim podać istotne informacje. Strona może mieć tylko jeden tytuł, który nie może zawierać żadnych innych znaków oprócz tekstu.

Jeśli chodzi o ilość znaków zdania uczonych są podzielone. Najlepiej, jeśli długość tytułu nie przekracza 60 znaków (wliczając spacje i znaki interpunkcyjne), a maksymalnie 80 znaków. Oczywiście wpisanie dłuższego tytułu nie spowoduje odrzucenia strony z wyników wyszukiwania, a jedynie jego przycięcie.

Belka tytułowa kolejno z przeglądarki: IE6, IE7, Firefox 3.07, Opery 9.61

Rysunek. Belka tytułowa kolejno z przeglądarki: IE6, IE7, Firefox 3.07, Opery 9.61

Taki sam tytuł na wszystkich podstronach serwisu nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście w tytule wszystkich podstron można umieścić ten sam fragment z nazwą serwisu, ale oprócz tego każdy dokument powinien zawierać dalszą część tytułu, opisującą jego zawartość.

Często tytuł znanych serwisów ma następujący format:

  1. L
  2. K
  3. T'
  4. T
  5. A
  6. O
  7. Z'
  8. Z
  9. #
<title>Nazwa serwisu - wyrażenia kluczowe</title>

Jest to dobry pomysł, ponieważ użytkownikowi najpierw ukazuje się przyjazny tytuł serwisu, a dopiero potem wyrażenia kluczowe, które niekoniecznie muszą go interesować. Natomiast jeśli chodzi o podstrony, coraz częściej spotyka się kolejność odwrotną, tzn.:

  1. L
  2. K
  3. T'
  4. T
  5. A
  6. O
  7. Z'
  8. Z
  9. #
<title>Tytuł artykułu - Nazwa serwisu</title>
<title>Tytuł artykułu - Tytuł działu - Nazwa serwisu</title>

Odwrócona kolejność w tytułach poza stroną główną jest korzystna, ponieważ tytuł artykułu zwykle lepiej opisuje zawartość danej podstrony niż nazwa serwisu, a słowa kluczowe umieszczone na początku mają większe znaczenie. Wpisywanie tytułu w postaci np. "Strona główna" albo "Bez tytułu" jest poważnym błędem, który może skutkować niższą pozycją w rankingu wyszukiwania.

Tytuł strony widziany oczami Google

Rysunek. Tytuł strony widziany oczami Google

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Szkielet dokumentu (H1) Tytuł dokumentu (H2)