Locate32#

Opis robiony lub aktualizowany dla wersji 3.1.11.7100 (dnia 15.10.2017).

Darmowy program przeznaczony do przeszukiwania pamięci masowych w celu szybkiego odnalezienia plików lub katalogów. Domyślna szukajka w systemie Windows jest powolna, rozglądałem się za programem indeksującym całą zawartość dysków, wybór padł na opisywaną aplikację.

Działanie programu oparte jest na innym rozwiązaniu niż wbudowany windowsowy mechanizm wyszukująco-indeksujący. Najpierw budowana jest baza wszystkich zasobów (w zależności od zajętości i objętości dysków może to potrwać kilka minut), dopiero potem przeszukiwana jest zawartość bazy. Dzięki takiemu podejściu wyniki zwracane są niemal natychmiast. Bardzo to wygodne i oszczędne. Minusem jest konieczność aktualizacji bazy, aczkolwiek nie jest to takie uciążliwe, krótki czas zwracania wyników w zupełności rekompensuję tę niedogodność.

Niestety oryginalna domowa strona projektu przepadła, przywrócono jedynie jej zubożony klon, ponadto autor programu przestał go rozwijać. Całość przeniesiona została na serwery Sourceforge i udostępniona do darmowego rozwoju przez innych programistów. Istotne jest jednak to, że program wciąż działa bez zastrzeżeń i na tle konkurencyjnych produktów oferuje najlepsze możliwości.

Pomimo że w Windows Vista i 7 wprowadzono mechanizm indeksowania plików i tak polecam opisywany program. Moim zdaniem windowsowe rozwiązania są niewygodne, warto zaopatrzyć się w darmowy, lepszy odpowiednik.

Instalacja#

Ostatnia, stabilna wersja programu znajduje się na stronie producenta (działa z systemami Windows 98, ME, NT4, 2000, XP, Vista, 7 - dla 32 i 64 bitowych wydań). Wersje w postaci paczki do rozpakowania można pobrać bezpośrednio z serwera.

Program można uczynić w pełni przenośnym (portable), wystarczy postępować według instrukcji:

Domyślnym językiem programu jest angielski. Całość można spolszczyć, dostępne są starsze tłumaczenia. Należy pobrać to najbardziej aktualne (po rozpakowaniu wybrać wersję 32- lub 64-bitową). Plik tłumaczenia umieszczamy w katalogu z aplikacją. Ostatnim krokiem będzie wybranie domyślnego języka w następujący sposób: Tools >> Setting >> Language i zaznaczyć Polski potwierdzając OK. Od tej pory mamy interfejs w rodzimym języku.

Locate32 - ustawienie spolszczenia

Rysunek. Locate32 - ustawienie spolszczenia

Katalog z plikami należy umieścić w dowolnym miejscu, można utworzyć skrót do pliku wykonawczego i umieścić na pulpicie. Tyle jeśli chodzi o sam proces instalacji.

Konfiguracja oraz użytkowanie#

Po uruchomieniu programu otrzymamy główne okno aplikacji. Możemy przeszukiwać pliki/katalogi podając nazwę, rozszerzenie oraz wybierając miejsce. Program umożliwia stosowanie wyrażeń regularnych.

Locate32 - główne okno programu

Rysunek. Locate32 - główne okno programu

Opcji jest dosyć sporo, nie ma sensu opisywać wszystkiego dokładnie. Bardziej zaawansowanych użytkowników z pewnością ucieszy mnogość ustawień. Warto zapoznać się z instrukcją zawartą w pliku Locate32.chm (szybki dostęp poprzez Pomoc >> Tematy pomocy) lub zasięgnąć opinii na oficjalnym forum. Wyszukiwarki indeksujące z dodatkowymi opcjami są bardzo wygodne, zauważalnie oszczędzają czas w porównaniu z domyślnymi rozwiązaniami oferowanymi przez systemy operacyjne. Warto mieć tego typu narzędzie zawsze pod ręką.

Aktualizacja baz#

To, co istotne w korzystaniu z tego rodzaju wyszukiwarek, to konieczność aktualizacji bazy (lub baz jeśli jest ich więcej). Co jakiś czas wybieramy Pliki >> Uaktualnij bazę >> 1: default (ewentualnie kliknąć prawym myszy na ikonce aplikacji w zasobniku systemowym). W przypadku wersji portable (tworzonej zgodnie z moją instrukcją) baza trzymana jest w katalogu programu pod nazwą files.dbs. Klikając Pliki >> Info o bazie uzyskamy więcej szczegółowych informacji (np. wielkość bazy, liczba katalogów i plików, datę utworzenia).

Alternatywnie można skorzystać z aktualizacji bazy w tle przy użyciu pliku Updtdb32.exe umieszczonego w katalogu aplikacji. Opisy dostępnych parametrów można odczytać poleceniem Updtdb32.exe -h wywołanym w systemowej konsoli. Aktualizację bazy tym sposobem koniecznie należy przeprowadzać przy wyłączonym Locate32 (nie wywoływać pliku locate32.exe), w przeciwnym razie po ponownym uruchomieniu programu przywrócony zostanie oryginalny język angielski i zmieniona zostanie lokalizacja bazy na domyślną (gdzieś w katalogu na partycji systemowej). Problem został zgłoszony, niestety do dnia dzisiejszego nic w tej kwestii się nie zmieniło.

Proces aktualizacji bazy można zautomatyzować samodzielnie wykorzystując np. wspomniany Updtdb32.exe i standardowe narzędzia systemowe, można też skorzystać z wbudowanego harmonogramu w Locate32 (Narzędzia >> Ustawienia >> Aktualizacja). Jeśli uruchamiamy program razem z systemem Windows to warto ustawić pewne opóźnienie opcją Opóźnienie aktualizacji przy starcie (sek), tak aby proces aktualizacji nie wydłużał nam startu samego systemu operacyjnego.

Locate32 - harmonogram aktualizacji

Rysunek. Locate32 - harmonogram aktualizacji

Co jakiś czas proponuję sprawdzić w opcjach programu położenie naszej bazy, bo zdarzało mi się, że z wiadomych (jak wyżej) lub niewiadomych przyczyn lokalizacja %locatedir%\files.dbs została samoczynnie zamieniona na inną.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Locate32 (H1) Instalacja (H2) Konfiguracja oraz użytkowanie (H2) Aktualizacja baz (H3)