DesktopOK#

Opis robiony lub aktualizowany dla wersji 4.85 (dnia 15.10.2017).

Darmowy program przeznaczony głównie do automatycznego tworzenia kopii położenia ikon na pulpicie systemowym. Jestem osobą, która takich ikon ma bardzo wiele i niejednokrotnie przytrafiło mi się niechciane zmiksowanie mojego rozlokowania. Przypadłość dzieje się przeważnie przy zabawie ze zmianą rozdzielczości ekranu, po zainstalowaniu systemowych aktualizacji, czasami nawet inne aplikacje mogą "niechcący" zaburzyć stary porządek. Ręczne przywracanie poprzedniego stanu ikon jest wyjątkowo irytujące, dlatego też opisywana aplikacja należy do nielicznych, które uruchamiam razem z systemem operacyjnym.

Instalacja#

Aktualna wersja programu znajduje się na stronie producenta (działa z systemami Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Server 2000-2016, XP, Vista, x64/x32/x86). Program nie wymaga instalacji, najlepiej pobrać wersję Unicode (ewentualnie x64 dla 64-bitowej wersji systemu) i wypakować. Po rozpakowaniu dostępne będą pliki:

Katalog z plikami należy umieścić w dowolnym miejscu, można utworzyć skrót do pliku wykonawczego i umieścić na pulpicie. Od wersji 4.24 program po pierwszym uruchomieniu tworzy plik DesktopOK.ini w folderze %APPDATA%/DesktopOK. Aby uzyskać pełną wersję przenośną należy samodzielnie skopiować bądź utworzyć ten plik w katalogu programu. Tyle jeśli chodzi o sam proces instalacji.

Konfiguracja oraz użytkowanie#

Po uruchomieniu programu pojawi się jego charakterystyczna ikonka w zasobniku systemowym. Kliknięcie lewym przyciskiem myszy na ikonce spowoduje otwarcie głównego okna. Po rozpakowaniu domyślnym językiem będzie niemiecki, należy przełączyć się na rodzime znaki klikając kolejno w lewym górnym rogu okna programu DesktopOK >> Sprache >> Polski (ewentualnie w lewym dolnym rogu okna programu kliknąć flagę i wybrać polską wersję).

DesktopOK - główne okno programu

Rysunek. DesktopOK - główne okno programu

Program posiada sporo opcji rozlokowanych w różnych miejscach, proponuję zaznaczyć następujące:

Oczywiście program można dostosować do własnych potrzeb/preferencji. W każdej chwili możemy zapisać aktualny stan ikon na pulpicie albo przywrócić ostatnio zapamiętane położenia. Wszystko dostępne z głównego okna programu lub z menu podręcznego (klikając prawym przyciskiem myszy na ikonce w zasobniku systemowym).

Program oferuje kilka innych, ciekawych udogodnień związanych z otwartymi oknami. Możemy np. grupować okna (Kaskadowo, Kafelki Pionowe, Kafelki Poziome) a także minimalizować dowolne okno do zasobnika systemowego.

Z innych narzędzi warto wymienić także próbnik kolorów (Narzędzia >> Pobierz kolor piksela), który w przeciwieństwie np. do narzędzi wbudowanych w aktualne przeglądarki internetowe, działa w obszarze całego systemu operacyjnego. Po uruchomieniu próbnika otrzymujemy okno z powiększeniem wskazywanego miejsca:

DesktopOK - okno z próbnikiem kolorów

Rysunek. DesktopOK - okno z próbnikiem kolorów

Po wybraniu koloru i kliknięciu na nim lewym lub prawym przyciskiem myszy wszystkie dane zwrócone zostaną w tymczasowym pliku tekstowym _last_rgb_color_from_the_get_pixel_color.txt z następującą treścią:

  1. L
  2. K
  3. T'
  4. T
  5. A
  6. O
  7. Z'
  8. Z
  9. #
#FF0101
FF,01,01
255,1,1
255,1,1,255
HSB/HSV:0,99,100
HSB/HSV:00,63,64

Proszę:
naciśnij klawisz [1] aby skopiować #RRGGBB do schowka
naciśnij klawisz [2] aby skopiować #RRGGBBAA do schowka
naciśnij klawisz [3] aby skopiować RR,GG,BB do schowka
naciśnij klawisz [4] aby skopiować RR,GG,BB,AA  do schowka

Za pomocą klawiszy 1, 2, 3 i 4 można kopiować kolor wprost do schowka systemowego (bez przywoływania powyższego pliku).

Warto samemu poszperać w opcjach i zapoznać się z możliwościami aplikacji (ewentualnie przeczytać FAQ). Samo zapamiętywanie położenia ikon na pulpicie jest kuszącą zachętą dla osób często dłubiących w systemie.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

DesktopOK (H1) Instalacja (H2) Konfiguracja oraz użytkowanie (H2)