Taskbar Shuffle#

Opis robiony lub aktualizowany dla wersji 2.5 (dnia 27.06.2011).

Darmowy program przeznaczony do zarządzania elementami znajdującymi się na systemowym pasku zadań w starszych wydaniach Windowsa. Za pomocą metody przeciągnij/upuść mamy możliwość na przemieszczanie otwartych aplikacji/katalogów, podobnie jak to ma miejsce w przypadku kart przeglądarki internetowej. W ten sam sposób możemy manewrować ikonkami programów umieszczonych w zasobniku systemowym (prawy dolny róg obok zegara). Istotne udogodnienie dlatego też polecam instalację programu każdemu, kto jeszcze używa np. systemu Windows XP.

Instalacja#

Aktualna wersja programu znajduje się na stronie producenta (działa z systemami Vista/XP/2000/NT/95/98 32-bit, 64-bit). Polecam pobranie wersji bezinstalacyjnej (Download without Installer), szkoda zaśmiecać system instalkami. Po rozpakowaniu dostępne będą pliki:

Katalog z plikami należy umieścić w dowolnym miejscu, można utworzyć skrót do pliku wykonawczego i umieścić na pulpicie. Tyle jeśli chodzi o sam proces instalacji.

W systemie Widnows 7 (i późniejszych) domyślnie wprowadzono możliwość zmiany położenia otwartych aplikacji na pasku zadań, dlatego opisywany dodatek nie jest wspierany w tym wydaniu systemu operacyjnego.

Konfiguracja oraz użytkowanie#

Po uruchomieniu programu pojawi się jego charakterystyczna ikonka w zasobniku systemowym. Podwójne kliknięcie lewym przyciskiem myszy na ikonce spowoduje otwarcie okna z opcjami. Nie jest ich zbyt wiele, ale oferują wszystko co trzeba:

Taskbar Shuffle - opcje programu

Rysunek. Taskbar Shuffle - opcje programu

Warto zaznaczyć następujące opcje:

Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonce w zasobniku systemowym spowoduje rozwinięcie menu podręcznego aplikacji. Możemy z niego włączać/wyłączać działanie (ikonka zmienia barwy z kolorowej na szarą), przywołać okno konfiguracji, sprawdzić dostępność nowej wersji, wysłać dobrowolną dotację dla autora oraz zamykać program (opcja Exit).

I tyle, program bardzo prosty, ale oferujący podstawową funkcjonalność jakiej starsze systemy Microsoftu są pozbawione.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Taskbar Shuffle (H1) Instalacja (H2) Konfiguracja oraz użytkowanie (H2)