Notepad++ - poradnik dla każdego#

Bazowy opis programu robiony lub aktualizowany dla wersji 7.9 (dnia 29.09.2020). Nie dotyczy to wtyczek, których opisy pojawiają się lub są aktualizowane w sposób niezależny.

Długotrwała praca z tekstem, czy to z dokumentacją czy z kodem programu komputerowego, wymusi w końcu użycie wyspecjalizowanego edytora tekstu. Staje się to wręcz niezbędne przy treściach o dużych objętościach. Im wcześniej wybierzemy odpowiednie narzędzie dla siebie, tym szybciej je opanujemy, a to z kolei zwiększy naszą produktywność, na której wszystkim najbardziej zależy.

Spośród całej chmary dostępnych obecnie narzędzi (Kurs HTML - Podstawy - Edytory, Comparison of text editors, Comparison of HTML editors) mój wybór, poczyniony zresztą wiele lat temu, padł na program Notepad++. Mimo upływu czasu program ideałem wciąż nie jest, ale na tle (niby) nowocześniejszej konkurencji i tak, przynajmniej w moim odczuciu, dalej pozostaje samotnym liderem.

Notepad++ - logo programu

Rysunek. Notepad++ - logo programu

Zamiast tracić czas na kolejne (nieudane) już próby z innymi edytorami tekstowymi postanowiłem wreszcie utworzyć osobny poradnik dla Notpeada++. Materia jest dość skomplikowana i obszerna, dlatego całość będzie uzupełniana stopniowo. Niektóre zagadnienia zostaną opisane bardzo szczegółowo, ale nie powinno to nikogo zniechęcać, bo w dłuższej perspektywie podejście takie okazuje się najwłaściwsze. Wystarczy trochę cierpliwości i wytrwałości, a z biegiem czasu wszystko stanie się oczywiste. Może dzięki moim przemyśleniom akurat Notepad++ przypadnie komuś do gustu.

Zapraszam do wnikliwej lektury!

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Notepad++ - poradnik dla każdego (H1)