Kurs języka HTML5 - poradnik dla każdego#

Kolejnym projektem będzie kurs języka HTML5 i późniejszych (HTML 5.1, HTML 5.2 itd.). Mniej więcej od 2009 roku jest to bardzo popularny temat wśród twórców stron internetowych. Na dzień dzisiejszy (2013 rok) specyfikacja nie jest ukończona, ale nowoczesne przeglądarki wspierają sporą część nowego standardu. Najwyższy czas opisywać techniki, które powinny być aktualne przez następne kilka/kilkanaście lat.

Kurs w głównej mierze tworzony będzie na podstawie aktualnej roboczej wersji specyfikacji W3C, jak również innych ciekawych źródeł, do których uda mi się dotrzeć.

Cała witryna zbudowana została na bazie XHTML 1.1 z odpowiednim typem MIME (application/xhtml+xml), dla przeglądarek, które sobie z nim radzą. Na chwilę obecną nie planuję przepisania całości pod najmodniejszą wersję HTML5, czyli naniesienia poprawek w celu uzyskania 100% zgodności ze składnią. Może w przyszłości postaram się wszystko przerobić tak, by zachować zgodność z XHTML5. Tam gdzie to konieczne, żywe przykłady zostaną zaprezentowane na osobnych stronach, gdzie poprawna składnia nowego języka zostanie zachowana.

Brak przebudowy nie wynika z mojego lenistwa, ale z faktu ukończonego już kurs HTML 4.01 (sporo przykładów dla tego języka). Poprawki dla HTML5 mogą wprowadzać niespójność w starszych opisach. Oczywiście najwygodniej byłoby utworzyć osobną stronę (szablon) dla nowego kursu, aczkolwiek uważam to za zbędny krok, ponieważ sporo poprzednich tematów jest aktualnych i pewnie pozostanie tak jeszcze przez dłuższy czas. Warto mieć wszystko zebrane w jednym miejscu.

HTML5 czy XHTML5?#

Materiał zawarty w kursie będzie w zdecydowanej większości odnosił się do składni HTML5. Jeśli pewne konstrukcje składniowe będą niedozwolone w XHTML5, zostanie jasno określone, w którym przypadku będą prawidłowe. Wymogi stawiane dla XHTML5 zostaną zebrane i opisane w specjalnym miejscu. Taka forma jest stosowana w samej specyfikacji HTML5.

Odwołania do kursu HTML#

Materiały zawarte w poprzednim kursie zostały opisane bardzo szczegółowo, w dodatku mają przystępną formę nawet dla osób początkujących. Niektóre zagadnienia były uniwersalne i będą miały zastosowanie w nowej odsłonie. Tam, gdzie nie będzie żadnej istotnej różnicy, będę po prostu podlinkowywał treść. Jeszcze nie wiem, czy nowy kurs HTML5 będzie aż tak rozbudowany, czas pokaże. Na pewno pojawią się wszystkie istotne informacje z punktu widzenia twórców stron internetowych.

Sporo zagadnień będę tłumaczył wprost ze specyfikacji HTML5. W takim wypadku opisy będą bardzo szczegółowe. Część terminów specjalnie pozostawię w wersji angielskiej, ponieważ ich spolszczenie może być niejednoznaczne (zależne od osób tłumaczących). Celowe pozostawanie przy oryginalnym nazewnictwie może być ułatwieniem w przypadku współpracy z zagranicznymi programistami. W celach weryfikacyjnych bardzo często będę umieszczał bezpośrednie odnośniki do konkretnego miejsca w specyfikacji.

Sam kurs HTML5 ukierunkowany zostanie raczej do osób bardziej zaawansowanych. Tworzę go głównie z myślą o poszerzeniu własnej wiedzy i umiejętności, stąd taka "dziwna" forma.

Niezależnie od wszystkiego warto jednak zapoznać się z 4 wersją HTML-a. Jest to wiedza podstawowa, która jeszcze długo będzie wykorzystywana przez webmasterów. Należy pamiętać, że HTML5 jest kontynuacją poprzedniego standardu, stanowi raczej ewolucję w tworzeniu stron WWW. W wielu aspektach obydwa języki są ze sobą identyczne. Mając dobrze opanowane podstawy bardzo łatwo zabrać się za naukę najnowszych rozwiązań.

CSS i JavaScript#

(X)HTML5 służy do opisu struktury strony (nie wyglądu). Dlatego w samym kursie (X)HTML5 formatowania wyglądu będzie niewiele. Może pojawić się kilka przestarzałych poleceń (zaniechanych) oraz ich zamienniki CSS. Większe pole manewru umożliwiają arkusze stylów, dlatego ich przestudiowanie polecam w następnej kolejności.

Podobna uwaga dotyczy języka JavaScript. W kursie pojawi się kilka przykładów, które rozwiązują niektóre problemy za pomocą JS wplecionego bezpośrednio w kod (X)HTML5. Będą to najprostsze z możliwych sposobów, które mają tylko zobrazować zagadnienie. W tworzonych projektach należy utrzymywać podział na warstwy oraz stosować bardziej optymalne rozwiązania - będzie to materiał na osobny kurs.

Jeśli coś okaże się dla Ciebie niezrozumiałe, nie przejmuj się. Wyjdź na dwór, pooddychaj świeżym powietrzem, kiedy będziesz miał ochotę wróć i ponownie zmierz się z problemem. Każdy zaczyna w podobny sposób, od Ciebie zależy gdzie się zatrzymasz.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Kurs języka HTML5 - poradnik dla każdego (H1) HTML5 czy XHTML5? (H2) Odwołania do kursu HTML (H2) CSS i JavaScript (H2)