Kurs języka CSS - poradnik dla każdego#

Ostatnim projektem związanym z tworzeniem stron WWW będzie kurs języka CSS (Cascading Style Sheets), za pomocą którego nadajemy atrakcyjny wygląd naszym stronom i aplikacjom. CSS jest ciekawym i pożytecznym narzędziem, obszerniejszym niż HTML5, dlatego jego nauka może zająć więcej czasu. Niezależnie od trudności warto rzetelnie podejść do tematu CSS (przynajmniej jego podstaw), co z pewnością zaprocentuje przy pracy z innymi językami webowymi, a nawet konkretnymi aplikacjami desktopowymi.

Kurs w głównej mierze tworzony będzie na podstawie bazowej specyfikacji CSS 2.1, kolejnych modułów CSS, a także innych specyfikacji i ciekawych źródeł, do których uda mi się dotrzeć.

Cele#

Kaskadowe Arkusze Stylów są dla mnie chwilową odskocznią od priorytetowych technologii webowych. Kurs będzie uzupełniany o nowe zagadnienia tylko wtedy, kiedy będzie występowała silna zależność z pozostałymi kursami. Nie planuję utworzenia kompletnej dokumentacji CSS. Nie znajdziesz tu opisów wszystkich poleceń i innych kruczków. Temat jest zbyt rozległy, żeby mógł zostać udźwignięty przez jedną osobą. Raczej skupie się na podstawach, które mogą przydać się w rozpoczęciu przygody z CSS oraz późniejszym, samodzielnym wyszukiwaniu informacji.

Treść będzie na tyle szczegółowa na ile być musi, tzn. rzeczy istotne w całej układance będą prezentowane dokładnie. Kurs tworzę głównie w celu uporządkowania własnej wiedzy oraz poszerzeniu horyzontów. Jeśli ktoś chciałby mieć wykaz wszystkich możliwych poleceń powinien skorzystać z gotowych projektów.

Kurs nie jest też wykazem wsparcia każdego polecenia w poszczególnych przeglądarkach. Czasami przy opisach poleceń mogą pojawić się dodatkowe uwagi w tym zakresie, ale występują jako ciekawostki, a nie solidny przegląd wsparcia danej funkcjonalności. Może w przyszłości utworzę konkretne testy, które pozwolą szybko i kompleksowo przebadać obsługę nowego CSS w dowolnych przeglądarkach.

HTML5 i JavaScript#

CSS pozwala określić wygląd dokumentów XML i HTML, dlatego przykłady będą prezentowały polecenia samego CSS jak i HTML5 (typ text/html). Nie wykluczone, że gdzieniegdzie mogę zaserwować XHTML5 lub XML, jeśli będzie to istotne. W pewnych okolicznościach mogą pojawić się także wstawki JavaScript i DOM, które umożliwiają dynamiczną zmianę CSS.

Sam kod przykładów nie będzie najwyższej jakości, tzn. nie umieszczę w nich optymalnego rozwiązania - jest to świadome działanie z mojej strony. Przykłady mają na celu proste zaprezentowanie danego polecenia, jego rezultatów z możliwością szybkiej modyfikacji (bezpośrednio w Testerze kodu WWW). W projektach docelowych należy być "bardziej poprawnym" w kontekście stylistycznym, składniowym, jakościowym i wydajnościowym. Stanowi to osobne zagadnienie którym każdy programista prędzej czy później zacznie się interesować.

Jeśli coś okaże się dla Ciebie niezrozumiałe, nie przejmuj się. Wyjdź na dwór, pooddychaj świeżym powietrzem, kiedy będziesz miał ochotę wróć i ponownie zmierz się z problemem. Każdy zaczyna w podobny sposób, od Ciebie zależy gdzie się zatrzymasz.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Kurs języka CSS - poradnik dla każdego (H1) Cele (H2) HTML5 i JavaScript (H2)