Aktualizacja#

Aktualizację programu Notepad++, najczęściej do jego nowszej wersji, można wykonać na dwa sposoby:

Z racji tego, że cały poradnik tworzony jest wyłącznie w kontekście wersji przenośnej, to dalsze opisy, przynajmniej na ten moment, obejmą ręczną aktualizację NPP.

Profilaktyczna kopia zapasowa#

Wypisałem i opisałem większość plików i folderów z głównego folderu programu tylko z jednego powodu: przed aktualizacją i wszelkimi większymi zmianami najlepiej zrobić sobie kopię najważniejszych ustawień, by potem - w razie ewentualnych kłopotów - nie tracić czasu na ponowne ustawianie wszystkiego. Część wtyczek (jak nie wszystkie) posiada własne pliki konfiguracyjne w katalogu NPP\plugins\Config, nie zapomnij również i o nich.

Od siebie dodam, że najwygodniej po prostu skopiować w inne miejsce cały główny katalog programu. Można to zrobić ręcznie lub zautomatyzować jakimś skryptem lub programem do synchronizacji. Jeśli po wykonaniu aktualizacji i odczekaniu jakiegoś czasu (np. kilku dni) wszystko będzie działać prawidłowo to dopiero wtedy warto rozważyć usunięcie kopii zapasowej.

Dla świętego spokoju lepiej pozostawić sobie przynajmniej jedną kopię zapasową NPP. Uwaga ta dotyczy w zasadzie każdego używanego przez nas programu, jak i całego sytemu operacyjnego. Regularna kopia zapasowa to podstawa, o której warto aż do znudzenia przypominać.

Ręczna aktualizacja#

Dopiero po wykonaniu profilaktycznej kopii zapasowej można przejść do właściwego etapu ręcznej aktualizacji, której kroki są następujące:

Z doświadczenia wiem, że nigdy nie powinno się nadpisywać nowymi wersjami następujących plików:

Jeśli w powyższych plikach konfiguracyjnych nastąpiły jakieś ważne zmiany strukturalne i program działa nieprawidłowo z naszymi poprzednimi wersjami, to wyjątkowo należy nadpisać wszystkie pliki i przeprowadzić konfigurację ponownie. Na przestrzeni kilku lat nie miałem jeszcze takiej sytuacji, ale trzeba być świadomym, że takie ryzyko zawsze istnieje.

Co jakiś czas można też usunąć poniższe pliki aby użyte zostały ich nowsze wersje (tj. te z domyślnych plików nazwa.model.xml):

Ogólnie rzecz biorąc wszystko zależy od tego, co i jak modyfikujemy, i co tak naprawdę chcielibyśmy zachować po wykonaniu aktualizacji do nowszych wersji. Znając dokładnie przeznaczenie wszystkich plików i folderów nie powinno być większych problemów z samodzielnym opracowaniem własnego procesu aktualizacji.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Aktualizacja (H1) Profilaktyczna kopia zapasowa (H2) Ręczna aktualizacja (H2)