Google Chrome#

uBlock Origin#

Dodatek (instalacja) spełnia taką samą rolę jak Adblock Plus dla Firefoksa. Jego zadaniem będzie odchudzenie strony ze zbędnych "śmieci" typu banery, reklamy czy wszelkiego innego ustrojstwa uprzykrzającego i spowalniającego wczytywanie strony z grą. Filtry nie są wymagane do prawidłowego działania skryptów, no ale w niektórych okolicznościach mogą nieco przyspieszyć działanie strony.

Istnieją inne alternatywne rozszerzenia, np. AdBlock, AdBlock Pro czy AdBlock Plus, ale to właśnie uBO (uBlock Origin) oferuje najwięcej opcji i jest najwygodniejszy w użytkowaniu. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że pod względem zużycia pamięci i zajętość procesora, zgodnie z zapewnieniami samego autora potwierdzonymi zresztą przez inne niezależne testy (np. "10 Ad Blocking Extensions Tested for Best Performance"), rozszerzenie uBO wypada najlepiej.

uBlock Origin - porównanie wydajności z innymi blokerami

Rysunek. uBlock Origin - porównanie wydajności z innymi blokerami

Wgrywanie filtrów#

Dobra wiadomość jest taka, że uBO pozwala w łatwy sposób zaimportować z pliku wszystkie ustawienia rozszerzenia (włącznie z filtrami). Proces ten należy wykonać w następujący sposób:

  1. Po zainstalowaniu dodatku (link wyżej) w prawym górnym rogu przeglądarki pojawi się charakterystyczna ikonka tarczy (szara lub bordowa). Klikamy na nią prawym przyciskiem myszki i wybieramy Opcje.
  2. W nowo otwartej karcie wybieramy u góry Ustawienia i klikamy na przycisk Przywróć z kopii...

    uBlock Origin - importowanie ustawień

    Rysunek. uBlock Origin - importowanie ustawień

  3. W nowo otwartym oknie wskazujemy na wysłany plik TCLightV3(Chrome).txt i klikamy na przycisk Otwórz. Jeśli zapyta o zastąpienie aktualnych ustawień nowymi ustawieniami to potwierdzamy klikając na przycisk OK.

I tyle, nic więcej robić nie trzeba. Jeśli z jakiś powodów wymagane będzie chwilowe wyłączenie rozszerzenia to wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszki na ikonce dodatku, po czym jeszcze raz kliknąć na dużej niebieskiej ikonce, która odpowiada za włączenie/wyłączenie blokowania na danej stronie.

uBlock Origin - menu podręczne

Rysunek. uBlock Origin - menu podręczne

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Google Chrome (H1) uBlock Origin (H2) Wgrywanie filtrów (H3)