Firefox 4 i nowsze#

Greasemonkey#

Pierwszy dodatek (instalacja) jaki opisuje w tym dziale. Jest to środowisko uruchomieniowe dla moich skryptów pod aktualnymi wydaniami przeglądarki Firefox.

W przeszłości, głównie ze względów bezpieczeństwa, zalecałem instalowanie rozszerzenia Scriptish. Niestety dodatek przestał być aktualizowany i działa jedynie w starszych wersjach Firefoksa (po spełnieniu określonych warunków). Na dzień dzisiejszy wszystkie istotne kwestie w GM zostały naprawione (od wersji 3.6) i można go śmiało instalować w Firefoksie 38 (lub nowszym).

Podstawowe uwagi#

Rozszerzenie znane jest wszystkim osobom bawiącym się kodem skryptowym. Dzięki niemu możemy niejako podwiązać dowolny skrypt pod każdą stronę internetową dostępną w Sieci. Zmiana wyglądu strony, pobranie konkretnych danych, czy w końcu wykonanie określonych czynności przestają być problemem. Niestety, jak to w życiu bywa, także i tym razem nieodzowna pozostaje znajomość języka JavaScript (wskazany także DOM, CSS, xHTML itd.), co wcale nie jest rzeczą łatwą.

My skupimy się na wgrywaniu gotowych skryptów. Po zainstalowaniu rozszerzenia w prawym górnym lub prawym dolnym rogu przeglądarki pojawi się charakterystyczna ikonka małpki. Jeśli z jakiś powodów nie widzisz dolnego paska to wypadałoby go włączyć. Ikonka pozwala w wygodny sposób sterować dodatkiem. Inną możliwością kontroli jest pozycja Greasemonkey dostępna na Pasku menu (u góry) w menu Narzędzia.

Kliknięcie lewym przyciskiem myszy na małpce powoduje całkowite wyłączenie rozszerzenia (małpka zmieni kolor na szary). Do jednej strony możemy mieć podpiętych kilka skryptów, dlatego kontrolę nad nimi najlepiej przeprowadzać z menu podręcznego przywoływanego poprzez kliknięcie lewym przyciskiem myszki na strzałkę widoczną obok małpki.

Greasemonkey - menu podręczne

Rysunek. Greasemonkey - menu podręczne

W jednym oknie uruchomione skrypty pracują na wszystkich kartach. Aby uruchomić dwa skrypty niezależnie należy utworzyć drugi profil i uruchomić go jako oddzielny proces. Domyślnie praca na dwóch profilach jednocześnie nie jest możliwa, należy skorzystać z odpowiedniego triku.

Instalacja skryptów#

Proces instalacji skryptu omówię na przykładzie brazylijskiego kalkulatora. Osobiście z niego nie korzystam, mam lepsze, ale do nauki będzie jak znalazł. Pozostałe, o wiele ciekawsze skrypty, opiszę (choć niekoniecznie opublikuję) w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Najpierw należy pobrać skrypt, zapisać u siebie na dysku i rozpakować. Skrypty pisane w języku JavaScript mają rozszerzenie .js. Teraz wystarczy chwycić za plik lewym przyciskiem myszki i przeciągnąć w okno robocze przeglądarki, proces instalacyjny zostanie uruchomiony samoczynnie.

W czasie instalacji ważne jest, by rozszerzenie Greasemonkey było włączone (brązowy kolor małpki). W przeciwnym wypadku zamiast procesu instalacyjnego w oknie przeglądarki pojawi się kod źródłowy skryptu.

Greasemonkey - instalacja skryptu

Rysunek. Greasemonkey - instalacja skryptu

I tyle, po zalogowaniu w grze pojawi nam się kalkulator przysłaniający górny obrazek. Skrypt uruchamiany zostaje tylko na stronie The Crims. Można go wyłączyć w każdej chwili poprzez kliknięcie lewym przyciskiem myszki na małpce (wyłączenie całego rozszerzenia) albo poprzez kliknięcie na strzałce obok małpki i odhaczenie konkretnego skryptu.

Kalkulator wykonuje prawidłowe obliczenia tylko w przypadku przełączenia się na język brazylijski.

Kalkulator brazylijski

Rysunek. Kalkulator brazylijski

Lokalizacja skryptów#

Wszystkie zainstalowane skrypty gromadzone są w katalogu profilu. W systemie Windows XP zazwyczaj jest to lokalizacja: C:\Documents and Settings\Nazwa_konta\Dane aplikacji\Mozilla\Firefox\Profiles\Nazwa_profilu\gm_scripts. Warto o tym pamiętać, niejednokrotnie może się zdarzyć, że posiadamy zainstalowany skrypt niedostępny już w Internecie. Nawigując do właściwego katalogu możemy go wydobyć i robić z nim co nam się żywnie podoba.

Edytowanie skryptów#

Czasami będziesz zmuszony wykonać kilka przeróbek w kodzie moich skryptów (np. w celu przełączenia się z trybu rabunków pojedynczych w grupowe albo wybrania odpowiedniego dragu do zakupu). Edycja skryptu będzie nieodzowna, nikogo to nie ominie.

Po zainstalowaniu pobranych skryptów robione są ich kopie w profilu Firefoksa. Edycję (zmianę parametrów) należy przeprowadzać na kopiach, a nie na oryginalnych plikach, które wysyłam!

Jedną z możliwości manewrowania zainstalowanymi kopiami jest po prostu bezpośrednie edytowanie, lokalizację katalogu ze skryptami podałem wyżej. Wystarczy zaznaczyć konkretny skrypty (plik z rozszerzeniem .js), z prawokliku wybrać Otwórz za pomocą i wybrać program, którym wprowadzać będziemy zmiany (np. Notatnik, Notepad++ lub inny edytor tekstowy). Szczerze powiedziawszy to microsoftowy Notatnik nie jest najlepszym pomysłem, a dlaczego przeczytać możesz w rozdziale "Kodowanie znaków". Mogą wystąpić problemy z polskimi znakami, najlepiej zainstalować coś równie prostego a dobrego.

Osobom niemogącym zdecydować się na konkretny edytor polecam opisany przeze mnie Notepad++ (szczególnie w wersji przenośnej).

Drugim sposobem jest bezpośrednia edycja poprzez samo rozszerzenie Greasemonkey. O tyle wygodne, że nie musimy przekopywać się przez stosy katalogów. Klikamy lewym przyciskiem myszki na strzałce obok małpki i wybieramy Zarządzaj skryptami..., następnie wybieramy z lewej strony zakładkę User Scripts. Pojawi się główne okno zarządzania ze wszystkimi zainstalowanymi plikami, w którym można wykonać kilka podstawowych czynności.

Greasemonkey - zarządzanie skryptami

Rysunek. Greasemonkey - zarządzanie skryptami

Teraz wystarczy wskazać myszką interesujący nas skrypt, kliknąć na nim prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję Edytuj. Za pierwszym razem zapytani zostaniemy o domyślny program, którym skrypty będą otwierane, czyli należy wskazać plik uruchamiający edytor tekstowy, z którego zamierzamy korzystać.

Pliki można edytować z pominięciem okna ze skryptami. Wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszki na strzałce obok małpki, wskazać konkretny skrypt i kliknąć na nim prawym przyciskiem myszki. Żeby zainstalowane skrypty był widoczny w menu podręcznym rozszerzenia to koniecznie trzeba znajdować się na stronie z grą.

W zakładce User Scripts możemy również tworzyć/usuwać skrypty, włączać/wyłączać skrypty oraz zmieniać ich kolejność (widoczna w menu podręcznym GM) lub predefiniowane opcje. Możliwe jest także bezpośrednie nawigowanie do katalogu, w którym zainstalowany jest wskazywany skrypt (należy kliknąć prawym przyciskiem myszki na skrypcie i wybrać opcję Wyświetl folder skryptów).

Zmiana domyślnego edytora#

Z doświadczenia wiem, że niektóre osoby mają problemy przy pierwszym wskazywaniu pliku uruchamiającego edytor, w którym będą domyślnie otwierane skrypty w czasie edycji. W praktyce podają ścieżkę do samego skryptu lub wydziwiają i wskazują nie wiadomo co. W razie czego cały manewr można powtórzyć wykonując następujące kroki:

Sposób I
  1. Kliknij na Pasku menu (u góry) kolejno na Narzędzia >> Dodatki lub wpisz w pasku adresowym przeglądarki about:addons i zatwierdź wciskając na klawiaturze Enter.
  2. Przejdź z lewej strony do zakładki Rozszerzenia.
  3. Zlokalizuj dodatek Greasemonkey i kliknij na przycisk Opcje.
  4. Kliknij na przycisk Use Default Editor jeśli chcesz skorzystać z wbudowanego w przeglądarkę prostego narzędzia Brudnopis (Scratchpad). Jeśli chcesz skorzystać z innego edytora tekstowego (np. wielokrotnie polecanego Notepada++) to kliknij na przycisk Browse for Edit Program i w przywołanym oknie wskaż jego plik uruchomieniowy.
  5. Zatwierdź zmiany klikając na samym dole na przycisk OK.
Greasemonkey - zmiana edytora tekstowego poprzez ustawienia rozszerzenia

Rysunek. Greasemonkey - zmiana edytora tekstowego poprzez ustawienia rozszerzenia

Sposób II
  1. W pasku adresu przeglądarki wpisz about:config, zatwierdź wciskając na klawiaturze Enter oraz kliknij na przycisk Zachowam ostrożność, obiecuję!
  2. W polu Szukaj: wpisz extensions.greasemonkey.editor i poczekaj chwilkę na odnalezienie klucza.
  3. Jeśli klucz istnieje to kliknij na nim dwukrotnie lewym przyciskiem myszki lub jednokrotnie prawym przyciskiem myszki i wybierz Modyfikuj. W przywołanym oknie wprowadź prawidłową ścieżkę do plik uruchamiającego edytor (np. C:\Programy\Notepad++\notepad++.exe) i zatwierdź klikając na przycisk OK. Jeśli chcesz skorzystać z wbudowanego w przeglądarkę Brudnopisu (Scratchpad) to kliknij prawym przyciskiem myszki na wspomnianym kluczu i wybierz Resetuj.
  4. Jeśli klucz nie istnieje to kliknij prawym przyciskiem myszki na wykazie kluczy, wybierz kolejno Dodaj ustawienie typu >> Łańcuch (string). W pierwszym przywołanym oknie wprowadź nazwę dla klucza w postaci extensions.greasemonkey.editor i zatwierdź klikając na przycisk OK. W drugim przywołanym oknie wprowadź jego wartość, czyli prawidłową ścieżkę do plik uruchamiającego edytor (np. C:\Programy\Notepad++\notepad++.exe) i zatwierdź klikając na przycisk OK.
  5. Zamknij kartę z ustawieniami.
Greasemonkey - zmiana edytora tekstowego poprzez ustawienia przeglądarki

Rysunek. Greasemonkey - zmiana edytora tekstowego poprzez ustawienia przeglądarki

Zhakowana wersja#

Obecnie nie tworzę zhakowanej wersji Greasemonkey'a pod aktualne wydania przeglądarki Firefox. Po zablokowaniu multikont wykrywanie i reagowanie na problemy z połączeniem stały się zbędne. Opis pozostawiam wyłącznie ze względów historycznych.

We wprowadzeniu do skryptów opisałem pewną opcję, w którą każdy plik został zaopatrzony. Chodzi o zabezpieczenie przed brakiem połączenia. Opcja bardzo wygodna, niestety po ok. 2 latach odkąd ją zaimplementowałem okazało się, że trick, z którego korzystałem był bugiem w samym dodatku i został wyeliminowany. Szkoda, że twórcy dodatku nie dali żadnej opcji, która mogłaby z powrotem włączyć ową funkcjonalność.

Udało mi się ominąć niedogodność, niestety wiązało się to z koniecznością modyfikacji kodu dodatku. Dlatego co jakiś czas będę umieszczał na stronie link do aktualnej wersji zhakowanej. Odnośnik umieszczony będzie na początku tej strony.

Podsumowując, oto możliwe warianty postępowania:

Sam osobiście korzystam z wersji zhakowanej. Pomimo, że mam niezły internet i komputert to biała strona od czasu do czasu wyskoczy, odświeżanie ręczne mnie męczy.

Zapoznaj się z rozszerzeniem, zlokalizuj i edytuj kod kalkulatora brazylijskiego, który umieściłem wyżej. Bez tych podstaw dalsza przeprawa będzie bardzo ograniczona.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Firefox 4 i nowsze (H1) Greasemonkey (H2) Podstawowe uwagi (H3) Instalacja skryptów (H3) Lokalizacja skryptów (H3) Edytowanie skryptów (H3) Zmiana domyślnego edytora (H3) Zhakowana wersja (H3)