Firefox 4 i nowsze#

Minimotywy#

Firefox jest przeglądarką, którą można w bardzo dużym stopniu dostosować do swoich potrzeb. Dotyczy to zarówno funkcjonalności jak i wyglądu przeglądarki. Teraz zajmiemy się lekką modyfikacją wyglądu.

Wygląd może zostać zmieniony za pomocą motywów lub minimotywów. Motywy są to pełnoprawne rozszerzenia, które mogą odmienić wygląd całej przeglądarki, czyli każdej belki, ikonki, koloru itd. Minimotyw jest lekką odmianą, która zmienia tylko wygląd pasków np. dodatków czy nawigacyjnych. Zmiany zazwyczaj dotyczą kolorów oraz tła.

Koncepcja minimotywów jest dosyć stara. Najpierw była obsługiwana przez specjalne rozszerzenie, potem wbudowano je domyślnie do przeglądarki. Na stronie http://www.getpersonas.com można przebierać w minimotywach. Jest ponad 180 tysięcy wzorów, przeogromny zbiór. Oczywiście większość to twory nastolatek ("słitaśne" kolorki i manga), ale są wśród nich perełki, które wyglądają lepiej od klasycznego motywu.

Instalacja#

Przebiega bezboleśnie, wchodzimy na podaną wcześniej stronę, myszką wybieramy dowolny wzor. W obrębie wskazanego wzoru wyświetli się przycisk Użyj tego, który wystarczy kliknąć.

Firefox 4 - instalacja minimotywu

Rysunek. Firefox 4 - instalacja minimotywu

W ten oto prosty sposób nasz Firefox będzie prezentował się jak na poniższej grafice:

Firefox 4 - nowy minimotyw

Rysunek. Firefox 4 - nowy minimotyw

Efekty po instalacji są różne. Niektóre minimotywy mogą źle współgrać z ikonkami rozszerzeń (podobne kolory), przez co wszystko będzie się zlewać. Należy samodzielnie przeszukać bazę i wybrać to, co akurat w naszej konfiguracji będzie nam odpowiadać.

Dezinstalacja#

Wszystkie dograne minimotywy znajdują się na karcie dodatków. Żeby ją otworzyć klikamy u góry Narzędzia >> Dodatki. Pojawi się karta z dogranymi dodatkami do przeglądarki (rozszerzenia, wtyczki, skrypty, style). Zarządzanie wyglądem znajduje się w zakładce Wygląd. Możemy wgrać dowolną liczbę minimotywów po czym z tego miejsca nimi sterować. Możliwe jest włączenie, wyłączenie oraz usunięcie minimotywu. Domyślny wygląd symbolizuje pole Default. W każdej chwili możemy powrócić do startowej szaty graficznej.

Firefox 4 - zarządzanie wyglądem przeglądarki

Rysunek. Firefox 4 - zarządzanie wyglądem przeglądarki

Interakcja ze skryptami#

Minimotywy opisuję nie bez powodu. Domyślny wygląd w Firefoksie został nieco przebudowany, nie współgra idealnie z moimi stylami, które wcześniej utworzyłem. Dotyczy to tylko i wyłącznie kolorów na kartach. Zamiast kolorować całą kartę tworzy się niewielka kolorowa obwódka wokół karty. Oczywiście nie blokuje to w żaden sposób pracy skryptów, ale sygnalizacja kolorami zostaje zachwiana (obwódka jest ledwo widoczna).

Jeśli ktoś chciałby mieć dalej kolory na kartach może chwilowo skorzystać z prowizorycznego rozwiązania (do czasu kiedy naprawię style). Wystarczy zainstalować odpowiedni minimotyw. Przejrzałem wiele z nich, mój wybór padł na Pinstripe Blue. Jest minimalistyczny, schludny, ładnie współgra z większością ikonek rozszerzeń. Oczywiście każdy może wybrać coś innego, ważne, żeby w wybranym minimotywie karty miały zastosowany efekt przezroczystości, dzięki któremu kolory na nich będą widoczne. Przezroczystość na kartach można zaobserwować na powyższym minimotywie z biuściastą panienką.

Rozbudowałem style o definicje pozwalające pominąć instalację opisywanego minimotywu, chociaż dalej zachęcam do jego wgrania gdyż prezentuje się atrakcyjniej od domyślnej skórki (przy wyłączonym stylu).

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Firefox 4 i nowsze (H1) Minimotywy (H2) Instalacja (H3) Dezinstalacja (H3) Interakcja ze skryptami (H3)