Firefox 4 i nowsze#

Przesiadka#

Mamy rok 2012, w chwili, kiedy piszę ten tekst ostatnim stabilnym wydaniem przeglądarki Firefox jest numer 11. Bardzo długo zwlekałem z dostosowaniem moich skryptów pod aktualne wydania przeglądarki. Powodem nie były aspekty programistyczne, ale masa dodatków, które miałem dogranych pod wersją 3.6. Dodatki te tworzyły moje środowisko pracy, bez nich ciężko byłoby mi cokolwiek napisać. Ponowna instalacja i konfiguracja ponad 40 rozszerzeń nie dość, że długa, to jeszcze mogła powodować problemy z kompatybilnością. Nadszedł ten dzień, kiedy zabrałem się do roboty, wszystko przeniosłem bez większych komplikacji. Narzędzia są, pora na uaktualnienie opisów przeznaczonych dla graczy The Crims.

Skrypty powinny działać także w starszych wydaniach Liska z gałęzi 3.6.x. Jeśli ktoś woli korzystać z poprzednich wersji przeglądarki nie ma najmniejszego problemu.

Opiszę teraz kilka zagadnień, które mogą powodować minimalne różnice w obsłudze/działaniu przeglądarki pod kontem stosowania moich skryptów.

Ogólne cechy#

Wszystko co opisałem dla wersji 3.6.x w dziale Podstawy, ma również zastosowanie obecnie. Mam tu na myśli odblokowanie prawego przycisku na stronie, tworzenia profilów, lokalizacji profilów, instalacji/kasowania/wyłączania rozszerzeń. Jeśli ktoś nie przeczytał wcześniejszych informacji ma szansę uzupełnić braki, naprawdę warto.

Interfejs#

To, co każdy użytkownik zauważy, to przede wszystkim istotne zmiany w interfejsie przeglądarki (czyli widocznym oknie). Wszystko zostało maksymalnie odchudzone w celu zwiększenia powierzchni dla samych stron internetowych. Domyślnie po instalacji mamy wyłączony pasek menu (w zamian otrzymujemy pomarańczowy przycisk Firefox), także pasek zakładek oraz dodatków jest wyłączony. Karty domyślnie wyświetlane są nad paskiem narzędzi nawigacyjnych (nad tym, gdzie wpisujemy adres strony).

Firefox 4 - domyślny widok interfejsu przeglądarki

Rysunek. Firefox 4 - domyślny widok interfejsu przeglądarki

Nie wszystkim odpowiada takie rozwiązanie. Osoby chcące przywrócić stary interfejs mogą to zrobić w następujący sposób: klikamy na wolne pole na pasku menu/dodatków/narzędzi nawigacyjnych prawym przyciskiem myszki, rozwinie się odpowiednie menu. Teraz możemy włączyć ukryte paski. Przykładowo, na poniższej grafice włączyłem pasek menu, pasek zakładek, pasek dodatków oraz przywróciłem wyświetlanie kart na dole.

Firefox 4 - dostosowany widok interfejsu przeglądarki

Rysunek. Firefox 4 - dostosowany widok interfejsu przeglądarki

Jeśli ktoś woli więcej miejsca, może wszystko pochować, żaden problem. Dobrze, że twórcy przeglądarki Firefox dają szerokie możliwości personalizacji swojego produktu.

Dodatki#

Każde opisane przeze mnie rozszerzenie dla Firefoksa 3.6.x działa w aktualnych wydaniach przeglądarki (Greasemonkey, Stylish, Adblock Plus itd.). Ogólnie obsługa wspomnianych dodatków jest niemalże identyczna. Wszelkie porady i sugestie z poprzednich opisów mają także zastosowanie obecnie.

Jedynym wyjątkiem jest CookiePie. Niestety, dodatek ten w ogóle nie jest kompatybilny z wersjami przeglądarki od 4 w górę. Autor przestał go rozwijać, nie zanosi się na to, by kiedykolwiek uaktualnił rozszerzenie. W wolnej chwili opiszę pewną alternatywę, która spełnia niemalże to samo zadanie (logowanie wielu kont w tym samym czasie).

Nowe ikonki dodatków#

To co wyróżnia się na tle poprzedniej wersji, to nowy typ ikonki rozszerzeń. Nowa ikonka składa się z grafiki oraz strzałki w dół, która powoduje rozwinięcie opcji lub menu dodatku. Ikonki te mają jedną podstawową zaletę, można je przenosić w dowolne miejsce np. na pasek dodatków, pasek narzędzi nawigacyjnych czy pasek menu. Także w obrębie danego paska można je przemieszczać (jeśli np. mamy tam kilka innych ikonek). Jest to bardzo wygodne, poprzednio nie było takiej możliwości - tam gdzie po instalacji wylądowała ikonka, tam zostawała do końca. Nowy typ ikonek jest dostarczany z rozszerzeniami, które są na bieżąco rozwijane. Dodatki, które są rozwijane wolniej dalej posiadają stary typ ikonek ze wspomnianymi ograniczeniami (brak kontroli położenia).

Firefox 4 - położenie ikonek dodatków na różnych paskach przeglądarki

Rysunek. Firefox 4 - położenie ikonek dodatków na różnych paskach przeglądarki

Przemieszczanie ikonek w dowolne miejsce jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć na wolne pole na pasku menu/dodatków/narzędzi nawigacyjnych prawym przyciskiem myszki, rozwinie się odpowiednie menu z którego wybieramy Dostosuj.

Firefox 4 - zmiana położenia ikonek dodatków

Rysunek. Firefox 4 - zmiana położenia ikonek dodatków

Pojawi się nowe okno z ikonkami, które udostępnia sama przeglądarka lub inne dodatki, a które z jakiś względów są schowane. Można owe ikonki doczepić w dowolne miejsce łapiąc za nie i po prostu przeciągając w to miejsce. Ikonki, które już są umieszczone na paskach można złapać i przenieść w inne miejsce, ewentualnie złapać i przenieść do okna ikonek, wówczas zostaną ukryte. Na poniższej grafice przenoszę ikonkę drukarki na pasek menu.

Firefox 4 - przenoszenie ikonki drukarki na pasek menu

Rysunek. Firefox 4 - przenoszenie ikonki drukarki na pasek menu

Z racji tego, że nowy typ ikonek składa się z dwóch elementów (grafiki i strzałki) czasami całość może być odmiennie obsługiwana niż w przypadku starego typu. Wynika to z faktu, że każdy taki element można kliknąć i na grafice i na strzałce, zarówno lewym jak i prawym przyciskiem myszki, jak również kółkiem myszki. W zależności co autor podczepił do danej akcji, taką odpowiedź otrzymamy.

Najmniej wygodna zmiana zaszła dla rozszerzenia Greasemonkey. Poprzednio, żeby rozwinąć menu podręczne, wystarczyło kliknąć prawym przyciskiem myszki na symbol małpki. Niestety, obecnie taka akcja powoduje wczytanie menu widoku pasków (to z elementem Dostosuj). Żeby otrzymać menu podręczne dodatku należy kliknąć dokładnie w symbol strzałki. W porównaniu z poprzednim rozwiązaniem jest to utrudnienie, strzałka jest dosyć mała, trzeba się skupić żeby w nią trafić. Oczywiście nie jest to jakaś przeszkoda, która uniemożliwia grę, ale poprzednio było znacznie wygodniej. Uwaga ta dotyczy innych dodatków np. Stylish. Co ciekawe, rozszerzenie Adblock Plus działa lepiej, po kliknięciu prawym przyciskiem myszki dostajemy menu podręczne dodatku (takie samo jak po kliknięciu na strzałkę). Jak widać wszystko zależy od osób piszących dodatki.

Są to drobne niuanse, które w żadnym stopniu nie wpływają na działanie skryptów. Jedynie mogą powodować lekką dezorientację przy przesiadce na nowego Liska. Wystarczy poświęcić parę minut i zaznajomić się z opisywanym zagadnieniem, dalsza obsługa nie będzie problemem.

Biała strona#

Od 63 rundy kod strony został naprawiony i problem już nie występuje. Zakładam, że deweloperzy gry nawet nie zdają sobie spawy z przypadkowego rozwiązania dolegliwości, dlatego tak na wszelki wypadek opis pozostawiam.

Efekt chwilowego pojawiania się pustej białej strony będzie szczególnie widoczny na stronie The Crims, ponieważ gra domyślnie utworzona jest w ciemnej stylistyce. Biała strona będzie pojawiać się przy odświeżaniu, przechodzeniu do innych miejsc lub otwieraniu strony z grą. Sytuacja trwa króciutko, ale kontrast między kolorami daje w rezultacie efekt błysków, który w dłuższej perspektywie bardzo męczy. Problemem jest niechlujnie napisana strona (bezmyślne przeplatanie plików JS i CSS w wielu miejscach), niestety na to nie mamy żadnego wpływu. Objawy mogą (a raczej będą) występować także w innych przeglądarkach (im szybsza i bardziej zoptymalizowana przeglądarka tym problem staje się mniej dostrzegalny).

Najłatwiejszym sposobem minimalizującym efekt błyskowy będzie skorzystanie z ustawień samego Firefoksa. Wystarczy wybrać kolejno Narzędzia >> Opcje >> Treść >> Kolory. W nowo otwartym oknie zmieniamy kolor tła (przykładowo z białego na czarny) a następnie zamykamy wszystkie okna potwierdzając zmiany przyciskiem OK.

Firefox 4 - przenoszenie ikonki drukarki na pasek menu

Rysunek. Firefox 4 - przenoszenie ikonki drukarki na pasek menu

Niestety nie ma możliwości ustawienia dowolnego koloru, dostajemy tylko predefiniowaną paletę z niewielkimi możliwościami wyboru. Dlatego proponuję wybrać kolor czarny, który będzie najlepiej współgrał z tłem The Crims. Należy także pamiętać, że od tej pory nasz wybór stanie się domyślnym kolorem na stronach, które nie mają w ogóle zdefiniowanego tła. Dlatego czasami mogą być one nieczytelne, szczególnie kiedy nie dobierzemy odpowiedniego koloru tekstu, który będzie czytelny na zmienionym tle. Nie będzie to częstym problemem (dobra maniera twórców WWW to przede wszystkim jawna deklaracja czytelnego koloru tekstu i tła strony), no ale może się tak zdarzyć, dlatego już teraz o nim wspominam. Najwygodniej jest po prostu utworzyć sobie specjalny profil tylko dla TC, gdzie będziemy mieli wszystkie niezbędne rozszerzenia, skrypty, style i inne, zmienione ustawienia programu.

Może w przyszłości spróbuję rozwiązać ten problem za pomocą samego Stylisha lub inny, mniej inwazyjny sposób. Na chwilę obecną nie znalazłem prostszego rozwiązania niż ten, który teraz opisuję.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Firefox 4 i nowsze (H1) Przesiadka (H2) Ogólne cechy (H3) Interfejs (H3) Dodatki (H3) Nowe ikonki dodatków (H4) Biała strona (H3)