Nawigacja po kodzie#
Jednym z ważniejszych aspektów każdego edytora tekstowego wykorzystywanego zwłaszcza do programowania jest zapewnienie różnych wariantów nawigacyjnych w tworzonym przez nas kodzie. Im bardziej złożony projekt tym większa potrzeba sięgnięcia po tego typu rozwiązania. Ze względu na późniejsze poruszanie się po kodzie każde takie rozwiązanie może obejmować któryś z dwóch poniższych przypadków:
- Nawigację w pojedynczym pliku # - poruszamy się w obrębie jednego konkretnego pliku, na którym obecnie operujemy.
- Nawigację w wielu plikach # - poruszamy się po dowolnej liczbie plików, które wchodzą w skład całego projektu (np. z uwzględnieniem wszystkich bibliotek).
W programie Notepad++ istnieje szereg możliwości nawigacyjnych po kodzie spełniających powyższy podział, a przydatność każdej z nich będzie zależna od danej sytuacji, złożoności projektu czy własnych upodobań. Poniżej zamieszczam kilka najpopularniejszych sposobów:
- Wyszukiwanie i zastępowanie - obejmuje nawigację w pojedynczym pliku lub nawigację w wielu plikach.
- Zakładki - obejmuje nawigację w pojedynczym pliku.
- Oznaczenia - obejmuje nawigację w pojedynczym pliku.
- Wyróżnienia - obejmuje nawigację w pojedynczym pliku.
- Mapa dokumentu - obejmuje nawigację w pojedynczym pliku.
- Lista funkcji - obejmuje nawigację w pojedynczym pliku.
- Indeksowanie kodu (wtyczki SourceCookifier, NPPGtags) - obejmuje nawigację w pojedynczym pliku lub nawigację w wielu plikach.
- Niestandardowe rozwiązania - obejmuje nawigację w pojedynczym pliku lub nawigację w wielu plikach.
Ogólnie rzecz biorąc to żadne z powyższych rozwiązań nie sprawdzi się w stu procentach we wszystkich naszych projektach. Ilość obsługiwanych języków, ich złożoność oraz unikatowość sprawia, że utworzenie bezpośrednio w programie NPP jednego (uniwersalnego/idealnego) mechanizmu nawigacyjnego dla wszystkich obsługiwanych języków jest w zasadzie niemożliwe. Także nieustanny rozwój tych języków, w niektórych przypadkach bardzo gwałtowny (np. dla języków związanych z webem), jeszcze bardziej komplikuje całą sytuację. Pewnym ratunkiem z pewnością będą wtyczki, ale ich możliwości są silnie uzależnione od zastosowanej biblioteki czy późniejszej aktywności ich autorów, która z biegiem czasu zazwyczaj zanika (jak w przypadku świetnego SourceCookifiera).
Wyszukiwanie i zastępowanie#
W programie Notepad++ mamy rozbudowane możliwości przeszukiwania lub zastępowania konkretnych ciągów tekstowych w pojedynczym pliku lub wielu plikach. Całość opiera się na czterech oknach: Szukaj, Zastąp, Szukaj w plikach, Wynik wyszukiwania lub osobnym pasku Wyszukiwanie przyrostowe. Bardzo często okazuje się, że są one jedyną skuteczną formą odnajdywania konkretnych rzeczy w obrębie całego projektu. Nie są one tak wygodne jak pozostałe warianty nawigacyjne po kodzie, ale warto pamiętać, że można je wykorzystać także i w tym celu.