O programie#

Program Notepad++, bardzo często określany też zamiennymi nazwami NPP, N++ czy NotepadPlusPlus, po bliższym poznaniu okazuje się wygodnym edytorem tekstu, jak również wygodnym środowiskiem programistycznym (szczególnie przy lekkich projektach).

Z uwagi na spójność i zwięzłość zapisu w dalszych częściach poradnikach używany będzie wyłącznie skrót NPP.

W dużym uroszczeniu można powiedzieć, że na tle innych edytorów tekstu NPP nie jest najlepszy w żadnym konkretnym zadaniu, ale za to jest wystarczająco dobry we wszystkich tych zadaniach, które są najistotniejsze w codziennej pracy z tekstem. Dla mnie osobiście dobre opanowanie jednego wspólnego narzędzia do edycji kodu jest o wiele wygodniejsze niż konieczność sięgania po specjalnie zaprojektowane rozwiązania dla poszczególnych języków (np. Pythona czy C++), gdzie każde z nich ma własny interfejs i inne dziwactwa, których gruntowne poznanie wymaga dodatkowego czasu.

Czym jest Notepad++#

Jak podano na oficjalnej stronie projektu program Notepad++ to darmowy edytor kodu źródłowego i zamiennik windowsowego Notatnika, który obsługuje kilka języków. Działa w środowisku MS Windows i podlega licencji GNU General Public License v2.

Bazując na potężnym komponencie edycyjnym Scintilla # (strona domowa, WikiEN, WikiPL), Notepad++ został napisany w C++, używa czystego Win32 API i STL, co zapewnia wyższą szybkość wykonywania i mniejszy rozmiar programu. Poprzez optymalizację jak największej liczby procedur bez utraty przyjazności dla użytkownika, Notepad ++ stara się zmniejszyć światową emisję dwutlenku węgla. Przy zużyciu mniejszej mocy procesora komputer może zmniejszyć przepustowość i zmniejszyć zużycie energii, dzięki czemu środowisko jest bardziej ekologiczne.

Notepad++ - główne okno programu

Rysunek. Notepad++ - główne okno programu

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że Scintilla jest niezależnym projektem od Notepada++, który w zasadzie jest jej kolejnym klientem. Jest to podstawowe założenie projektu, od którego nie da się już odejść. Ma ono zarówno wady jak i zalety:

Zakłada się, że pierwszy punkt niesie ze sobą zdecydowanie więcej korzyści niż drugi.

Podstawowe funkcje#

Program Notepad++, jak na swój stosunkowo niewielki rozmiar, obsługuje całkiem sporo funkcji usprawniających proces edycji kodu. Z tych najważniejszych warto wymienić:

Oczywiście jest tego więcej, ale z punktu widzenia przyszłego użytkownika powyższe funkcje jasno wskazują, czego może się spodziewać.

Dlaczego wybrałem Notepada++?#

Swoje pierwsze kroki z edytowaniem kodu, głównie HTML-em, zacząłem stawiać z polskim programem Pajączek. Był wszędzie reklamowany, oferował sporo opcji, w tamtym czasie miał świetne wsparcie dla różnych kodowań znaków - niektóre edytory wiecznie miały z tym problem. Przyzwyczajenie robi swoje, dlatego nawet nie poszukiwałem żadnych alternatyw. Swoim klientom do szybkich edycji polecałem Notepada++, sam jednak jechałem na "pajęczynie". Niestety Pajączek stał w miejscu, tempo rozwoju było bardzo wolne, brakowało podstawowych funkcji znanych z nowocześniejszych edytorów tekstu. Już nie wspomnę o archaicznym interfejsie, śmietniku w opcjach programu i dziesiątkach kreatorów, z których nikt nie korzystał.

Powodem, który w głównej mierze zaważył nad zmianą edytora na inny było notoryczne "wykrzaczanie się" najnowszych wersji Pajączka pod systemem Windows XP. Miałem nadzieję, że z biegiem czasu zostanie to naprawione, niestety problem występował nieprzerwanie, aż do mojego całkowitego zmigrowania na inne narzędzie.

Przyszła pora na zmiany. W owym czasie Edytorów WWW było już całkiem sporo, jedne oferowały podstawowe funkcje znane z klasycznych procesorów tekstu, inne stanowiły kompletne zintegrowane środowiska programistyczne IDE (Integrated Development Environment) [WikiEN, WikiPL] dla webmasterki. Wybitnym specjalistą od kodu nie byłem, potrzebowałem czegoś lekkiego, funkcjonalnego, wciąż rozwijanego i, co najważniejsze, darmowego. Z racji tego, że system rozszerzeń z Firefoksa mam we krwi, to w moim nowym edytorze nie mogło zabraknąć możliwości instalowania i tworzenia pluginów.

Długo nie musiałem szukać. Przeanalizowałem dokładnie możliwości Notepada++ i był to program w sam raz dla mnie. Przy stanie mojej wiedzy i nabytego doświadczenia z tamtego okresu niczego więcej nie potrzebowałem. Co prawda na początku brakowało mi kilku opcji z Pajączka, ale szybko zastąpiłem je alternatywnymi rozwiązaniami.

Podjęta wtedy decyzja wydaje się być słuszna bo mimo upływu lat program Notepad++ wciąż pozostaje moim głównym edytorem tekstu.

Plusy i minusy#

Po wieloletniej (i wciąż trwającej) współpracy z programem Notepad++ mogę podzielić się pewnymi przemyśleniami na jego temat. Nadmienię tylko, że są to moje subiektywne odczucia i należy je traktować z pewnym dystansem.

Zacznijmy od plusów: #

Żeby nie było zbyt różowo przejdźmy do minusów: #

Sporo tych minusów, ale mnie osobiście jeszcze żaden nie nakłonił do przesiadki na inny edytor. Niestety, ale siła przyzwyczajenia robi tutaj swoje. Mimo wielu (nieudanych) już prób z innymi programami wciąż pracuję na dostrojonych pod siebie kilku wersjach NPP.

Nie jestem tutaj jakimś odosobnianym przypadkiem. Mimo upływu lat, zmieniających się trendów, nachalnych reklam ze strony silniejszej konkurencji, to NPP wciąż pozostaje w ścisłej czołówce tego typu narzędzi. Warto rzucić okiem na statystyki serwisu stackoverflow.com:

Wyniki mówią same za siebie. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji wypróbować NPP, to najwyższy czas nadrobić zaległości.

Alternatywa#

Jeśli chodzi o web-development (zazwyczaj front-end) to swego czasu bardzo dużą popularność zdobył edytor Sublime Text (w skrócie ST). Wersja darmowa oferuje wszystkie opcje, ale co kilka zapisów wyskakuje monit z prośbą o zakup licencji. Sprawdziłem go osobiście i muszę przyznać że sprawował się nieźle. Jest multiplatformowy (Windows, Linux, OS X), ma lekki i schludny interfejs, obsługuje rozszerzenia oraz udostępnia szeroką konfigurację (przez składnię/pliki JSON). Edytor ten jest szczególnie popularny wśród programistów webu dlatego powstaje dla niego masa świetnych dodatków automatyzujących wiele czynności, co jeszcze bardziej podnosi jego wartość.

Na chwilę obecną wydaje się, że prym wiodą produkty oparte na Electronie (GitHub), czyli:

Z wielkiej trójcy mnie osobiście najbardziej do gustu przypadł VSC. Cechuje go bardzo szybki rozwój, ogromna baza wtyczek, chyba największa społeczność skupiona wokół projektu ze wszystkich wymienionych do tej pory. Można by rzec, czego chcieć więcej? Problemów jest kilka:

Raczej nie spodziewałbym się rychłego rozwiązania powyższych problemów. Wydawać by się mogło, że ktoś decyzyjny z MS celowo utrzymuje taki stan rzeczy, aby przypadkiem nie zrobić zbyt dużej konkurencji nie mniej popularnemu (aczkolwiek płatnemu) produktowi Visual Studio. Po raz kolejny okazuje się, że nie można mieć wszystkiego za darmo. Dobrze że w odwodzie pozostaje sprawdzony w boju Notepad++. Samodzielna automatyzacja zadań w NPP (do zrobienia) to pożądany i kreatywny proces twórczy pozwalający rozszerzyć horyzonty na inne języki programowania i technologie, które mogą być przydatne w czasie ogólnej pracy z danym system operacyjnym. Zachęcam do eksperymentowania!

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

O programie (H1) Czym jest Notepad++ (H2) Podstawowe funkcje (H2) Dlaczego wybrałem Notepada++? (H2) Plusy i minusy (H2) Alternatywa (H2)