Nawigacja po plikach#

Wygodne zarządzanie wieloma otwartymi plikami to kluczowa sprawa każdego edytora tekstowego. Jedną z ważniejszych kwestii w tym obszarze będzie przełączanie się między poszczególnymi plikami. W programie Notepad++ istnieje szereg możliwości nawigacyjnych, a przydatność każdej z nich będzie zależna od danej sytuacji, ilości otwartych plików czy własnych upodobań. Poniżej zamieszczam kilka najpopularniejszych sposobów:

Wbudowane polecenia#

Najprostszą metodą przełączania między otwartymi plikami będzie skorzystanie z kilku poleceń (i odpowiadających im skrótów) samego NPP:

Wszystkie wyżej wymienione polecenia ograniczają się do niewielkiej liczby otwartych plików i w zasadzie takie jest ich przeznaczenie. Przy grubszych projektach z dużą liczbą plików trzeba posiłkować się innymi rozwiązaniami.

Lista dokumentów#

W programie Notepad++ istnieje specjalny popup zawierający listę aktualnie otwartych plików. Przy domyślnych ustawieniach elementy na liście występują w kolejności ostatniego użycia (MRU - Most Recently Used). Oznacza to, że na pierwszej pozycji tejże listy zawsze znajduje się aktualnie wybrany plik, a na dalszych pozycjach znajdują się pozostałe pliki posortowane względem ich ostatniego użycia, tj. na 2. pozycji listy znajduje się plik użyty przed aktualnie wybranym, na 3. pozycji listy znajduje się plik użyty przed tym na 2. pozycji listy, itd., gdzie na ostatniej pozycji w liście znajduje się plik najrzadziej używany.

W ustawieniach programu mamy dwie dodatkowe opcje pozwalające kontrolować powyższy mechanizm. Wybieramy u góry na Pasku menu kolejno Ustawienia >> Ustawienia... >> Inne >> Przełączanie dokumentów (Ctrl+TAB), gdzie poszczególne kontroli oznaczają:

Popup z Listą dokumentów przywołujemy na żądanie wciskając jedną z dwóch kombinacji klawiszy:

Lista pozostaje widoczna dopóty, dopóki przytrzymujemy wciśnięty klawisz Ctrl. Przy włączonej liście dodatkowo możemy wybierać jej elementy za pomocą myszy (lewy klawisz lub kółko), działają także klawisze góra i dół z klawiatury.

Mimo że lista umożliwia modyfikację jej rozmiaru poprzez standardowe przeciąganie jej krawędzi i rogów, to nowe wymiary nie są zapamiętywane między kolejnymi wywoływaniami listy. W dodatku przy domyślnych rozmiarach i przy dużej liczbie otwartych plików nie widać pionowego paska przewijania (bug).

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Nawigacja po plikach (H1) Wbudowane polecenia (H2) Lista dokumentów (H2)