Mapa dokumentu#

Począwszy od Notepada++ 6.0 wydanego 2012-03-26 (info z webarchive) program oferuje własne dokowalne okno z miniaturowym podglądem dla aktualnie wybranej karty z dowolnego widoku. Samodzielne okno lub panel osadzony w kontenerze aktywujemy wybierając u góry na Pasku menu kolejno Widok >> Mapa dokumentu lub klikając przycisk Mapa dokumentu - ikonka mapy dokumentu na Pasku narzędzi.

Notepad++ - panel Mapa dokumentu w prawym kontenerze i z włączonym domyślnym motywem

Rysunek. Notepad++ - panel Mapa dokumentu w prawym kontenerze i z włączonym domyślnym motywem

Mapa dokumentu może posłużyć jako dodatkowy wariant nawigacji po kodzie, gdzie po kliknięciu w konkretnym miejscu mapy zostaniemy przeniesieni w odpowiadające miejsce pełnowymiarowego dokumentu, co przy danych tekstowych o dużych objętościach może okazać się sporym udogodnieniem. Jest to o wiele szybsze niż korzystanie ze standardowych wariantów nawigacji (np. pasków przewijania), szczególnie gdy patrząc na Mapę dokumentu jesteśmy w stanie rozpoznać pewne części naszego kodu.

Okno Mapa dokumentu można scharakteryzować następująco:

W moim przypadku Mapa dokumentu nie znalazła zastosowania w codziennej pracy przy kodzie. Miniaturowy podgląd aktualnie wybranej karty może i wygląda ciekawie, ale z praktycznego punktu widzenia istnieją zdecydowanie lepsze sposoby nawigacji po kodzie. Obszar zajmowany przez samodzielne okno lub kontener z Mapą dokumentu lepiej przeznaczyć dla bardziej rozbudowanych narzędzi, a po mapę można sięgać okazjonalnie, kiedy rzeczywiście będzie potrzebna.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Mapa dokumentu (H1)