Formularze#
Pole ukryte#
<form action="..."> <input type="hidden" name="nazwa" value="wartość"> </form>
gdzie jako "nazwa"
należy wpisać nazwę danego pola, która nie powinna być jednak zbyt długa. Zostanie ona później wysłana wraz z formularzem.
Polecenie pozwala utworzyć ukryte kontrolki w formularzu. Nie są one widoczne ani dostępne dla użytkownika, ale ich wartość (określana za pomocą atrybutu value
) jest przesyłana z formularzem. Mogą one służyć np. dla podania informacji o numerze wersji ankiety, dacie jej ostatniej aktualizacji, adresu strony, z której została wysłana, opisu całego formularza lub też poszczególnych jego pól.
Elementy ukryte w inny sposób (np. poprzez regułę CSS display:none
) pozostaną widoczne w przeglądarkach tekstowych. Widoczność elementu nigdy nie wpływa na to, czy zostanie wysłany.
Ukryte dane są często wykorzystywane do przekazywania informacji pomiędzy klientem a serwerem (skrypty po stronie serwera), które w przeciwnym razie zostałyby utracone, z uwagi na bezstanowy charakter protokołu HTTP. Scenariusz taki mógłby mieć miejsce np. w wypadku złożonego z wielu ekranów kreatora, który zapamiętuje dane z poprzednich ekranów właśnie za pomocą pól ukrytych. Wtedy dla zapamiętania danych z tzw. sesji użytkownika możliwe byłoby również zastosowanie ciasteczek HTTP (HTTP cookies).
Pole ukryte, mimo że nie jest widoczne, może być odczytane i zmienione przez zaawansowanych użytkowników, więc nie umieszczaj w nim ważnych danych i nie ufaj bardziej, niż zwykłemu polu tekstowemu.
Krótki przykład:
<form action="">
<div>
<input type="hidden" name="numergracza" value="1432878" />
</div>
</form>
Efekt:
Niestety, niczego nie powinniśmy zobaczyć. Kod pola ukrytego można bezpośrednio odszukać w źródle strony (wybierając odpowiednią opcję w przeglądarce). Można także skorzystać ze specjalnych dodatków pomagających przy tworzeniu witryn np. Firebug.