Multimedia#

Tło dźwiękowe#

  1. L
  2. K
  3. T'
  4. T
  5. A
  6. O
  7. Z'
  8. Z
  9. #
<bgsound src="ścieżka dostępu do pliku dźwiękowego">

Polecenie pozwala na odtwarzanie dźwięku w tle - jako podkład muzyczny. Nie jest przy tym wyświetlany żaden panel kontrolny.

Podkład muzyczny dla stron internetowych nie jest popularnym i często spotykanym rozwiązaniem. Raczej powinniśmy wystrzegać się tego typu upiększeń. Jeśli musisz umieścić takie rozwiązanie na swojej stronie koniecznie pozostaw możliwość kontroli owego efektu. Chodzi głównie o udostępnienie opcji włączenia/wyłączenia dźwięku w każdej chwili, przy czym, domyślnie dźwięk powinien być wyłączony. Przynajmniej w nocy nie pobudzimy wszystkich domowników.

Dodatkowo dla znacznika bgsound możliwe jest określenie specyficznych atrybutów:

Analogiczny efekt można uzyskać stosując polecenie embed wraz z atrybutem hidden="true", które jest interpretowane przez większą liczbę przeglądarek.

Element BGSOUND nie wchodzi w skład specyfikacji HTML 4.01 i jest wyłącznie rozszerzeniem przeglądarki Internet Explorer (działającym także w Operze).

Należy wziąć pod uwagę fakt, że pliki dźwiękowe mają zazwyczaj duże rozmiary, wczytywanie strony z tłem muzycznym może trwać bardzo długo. Zamiast formatu .mp3 raczej preferowany jest typ .mid. Co do umieszczania samego polecenia w kodzie strony sam Microsoft zaleca(ł) wstawianie znacznika bgsound w nagłówku dokumentu. W praktyce lepiej jednak zrobić to na samym końcu strony. Dzięki temu najpierw wczyta się właściwa treść, a dopiero potem muzyka. Podczas wczytywania dźwięku użytkownik będzie już mógł czytać stronę, bez konieczności bezczynnego oczekiwania na doładowanie obszernego pliku muzycznego.

Przykład działania polecenia umieszczony został na specjalnej stronie testowej. Przypominam, że całość zadziała tylko dla przeglądarek spod znaku IE lub Opera.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Multimedia (H1) Tło dźwiękowe (H2)