Szkielet dokumentu#

Kolor odsyłaczy#

  1. L
  2. K
  3. T'
  4. T
  5. A
  6. O
  7. Z'
  8. Z
  9. #
<body link="kolor" vlink="kolor" alink="kolor">...</body>

przy czym:

Polecenia pozwalają określić kolor odsyłaczy na stronie internetowej. Staraj się używać barw, które będą się dobrze wyróżniały na kolorze tła oraz odróżniały od koloru tekstu (aby odsyłacze prezentowane były w odmienny sposób niż zwyczajny tekst).

Domyślne formatowanie odsyłaczy (kolor, efekty takie jak podkreślenie i inne) są zależne od stosowanej przeglądarki. Linki nieodwiedzone zazwyczaj są niebieskie i podkreślone. Linki odwiedzone są podkreślone i mają kolor fioletowy. Większe możliwości zmiany wyglądu umożliwia nam CSS.

Pamiętaj, że użytkownik może zmienić domyślny kolor tła w swoim systemie operacyjnym, a wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że będzie on podobny do koloru odsyłaczy ustalonego na stronie, co wywoła brak możliwości odczytania treści lub bardzo utrudni czytanie. Dlatego powinniśmy unikać domyślnego koloru tła i samemu ustawiać odpowiednią wartość.

Obecnie atrybuty LINK, VLINK i ALINK są zdeprecjonowane przez specyfikację HTML 4.01 - zaleca się stosowanie stylów.

Przykładowa (przestarzała) deklaracja koloru odsyłaczy w dokumencie:

  1. L
  2. K
  3. T'
  4. T
  5. A
  6. O
  7. Z'
  8. Z
  9. #
<body link="yellow" vlink="green" alink="red">...</body>

Przykładowa (aktualna) deklaracja koloru odsyłaczy w dokumencie:

  1. L
  2. K
  3. T'
  4. T
  5. A
  6. O
  7. Z'
  8. Z
  9. #
<head>
	...
	<style type="text/css">
	<!--
		a:link {color: yellow;}
		a:visited {color: green;}
		a:active {color: red;}
	-->
	</style>
	...
</head>

Jeżeli testujesz wygląd odsyłaczy przy projektowaniu stron i chcesz zobaczyć jak prezentują się linki jeszcze nieodwiedzone (lecz z jakiegoś powodu sprawdzałeś czy są aktualne) wystarczy wyczyścić pamięć przeglądarki (historię, tymczasowe pliki oraz pamięć cache). Po takim zabiegu można dalej dopasowywać wygląd odnośników wedle potrzeb.

Dla lepszego zobrazowania sposobów ustalania koloru odsyłaczy na stronie, proponuję zapoznać się z poniższymi przykładami:

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Szkielet dokumentu (H1) Kolor odsyłaczy (H2)