Szkielet dokumentu#

Wyrazy kluczowe#

 1. L
 2. K
 3. T'
 4. T
 5. A
 6. O
 7. Z'
 8. Z
 9. #
<head>
	<meta name="keywords" content="wyraz1, wyraz2, wyraz3,...">
</head>

gdzie "wyraz1, wyraz2, wyraz3..." oznaczają wyrazy, które należy rozdzielać przecinkami. Można oczywiście podać więcej niż trzy wyrazy (w miejsce kropek).

Polecenie informuje o wyrazach kluczowych dokumentu - czyli o wyrazach mających największe znaczenie w dokumencie. Warto stosować wyrazy kluczowe, gdyż ułatwia to pracę sieciowym programom indeksująco-wyszukiwawczym i zwiększa szansę znalezienia strony przez innych użytkowników.

Dla scharakteryzowania strony zazwyczaj wystarcza kilka, rzadziej kilkanaście wyrazów. Kilkadziesiąt to już absolutny wyjątek. Generalnie, nie powinno się przekraczać 1000 znaków. Warto pamiętać, że górna z wymienionych wartości obecnie nie jest akceptowana przez większość wyszukiwarek, więc wpisywanie aż tak długiego tekstu nie ma większego sensu. Wyrazy o większym znaczeniu należy umieszczać na początku listy.

Główną role odgrywają słowa kluczowe na stronie głównej (index.html), ale nie należy ich pomijać na pozostałych stronach, bo stanowią one dodatkową szansę na nowe odwiedziny serwisu. Na każdej podstronie wyrazy kluczowe powinny być inne - odpowiednie do treści, która się tam znajduje.

Nie powtarzaj wyrazów kluczowych, chcąc "podbić" swój ranking (np. słowami sex, sex, sex,...), gdyż wiele wyszukiwarek może potraktować to jako spam i za karę wykluczyć stronę z indeksu. No i unikaj używania szczególnie popularnych wyrazów kluczowych, poszukiwanych przez internautów, jeśli strona w ogóle się z nimi nie wiąże. To postępowanie nieetyczne, nie należy zwabiać na swoje strony kłamliwymi informacjami.

Przykładowa deklaracja wyrazów kluczowych może wyglądać następująco:

 1. L
 2. K
 3. T'
 4. T
 5. A
 6. O
 7. Z'
 8. Z
 9. #
<meta name="keywords" content="XHTML, HTML, CSS, JavaScript, DOM, strona internetowa,
tworzenie stron, kurs, podręcznik, poradnik">
Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Szkielet dokumentu (H1) Wyrazy kluczowe (H2)