Formularze#

Wstęp#

Formularze to jedne z najważniejszych elementów dynamicznych stron internetowych. W przypadku prostych witryn (statycznych) osobiście przekazujemy informacje swoim czytelnikom. Za pomocą formularzy możliwa jest sytuacja odwrotna, to właśnie my otrzymujemy informację od odwiedzających gości.

Tworzenie formularzy jest stosunkowo prostą czynnością. Swobodna obsługa przesyłanych przez nie danych wymaga znajomości programowania w językach po stronie serwera (np. PHP) jak i po stronie użytkownika (JavaScript). W przypadku początkujących autorów stron WWW nauka ogranicza się do tworzenia i wysyłania formularzy pod wskazany adres e-mail. Wraz z nabywanym doświadczeniem (wychodzącym poza języki znacznikowe) zdobyta tutaj wiedza staje się nieodzowna.

Pola formularzy znalazły zastosowanie w każdym większym projekcie np. forum, blogu czy sklepie internetowym. Operowanie na istotnych danych (np. numery kart kredytowych) wiąże się z koniecznością stosowania specjalnych zabezpieczeń. Bezpieczeństwo można uzyskać przy pomocy skryptów wykonywanych po stronie serwera oraz protokołu SSL. Jest to bardzo istotne zagadnienie, konieczne do przyswojenia na wyższym szczeblu programowania.

Tworzenie formularzy można uprościć korzystając ze specjalnych edytorów, które znacząco przyspieszają cały proces. Wiele z nich posiada gotowe kreatory formularzy, ewentualnie okienka dialogowe do budowania poszczególnych elementów. Chodzi generalnie o to, aby program nie zmuszał do wprowadzania wszystkich elementów ręcznie.

Obsługa formularzy jest bardzo prosta. Otrzymujemy treść na wzór ankiety, którą wypełniamy wprost na stronie. Za pomocą specjalnych kontrolek można wpisywać teksty, odpowiadać na pytania, czy zaznaczać jedną bądź kilku z podanych możliwości wyboru. Wypełnione dane (w najprostszym przypadku) mogą zostać wysłane pocztą elektroniczną i odebrane przez adresata. Istnieje sporo programów wspomagających odbieranie formularzy i grupowe wysyłanie listów na ich podstawie. Dzięki temu, obsługa formularzy tworzonych tym sposobem staje się mniej żmudna. Mogą to być programy tradycyjnie instalowane na dysku użytkownika, jak i specjalne skrypty uruchamiane na serwerze internetowym.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Formularze (H1) Wstęp (H2)