Szkielet dokumentu#

Opis zawartości strony#

  1. L
  2. K
  3. T'
  4. T
  5. A
  6. O
  7. Z'
  8. Z
  9. #
<head>
	<meta name="description" content="Dowolny opis zawartości strony">
</head>

Polecenie to opisuje zawartość strony. To, co umieściliśmy w ramach Title, w wyszukiwarce zostanie wyświetlone jako tytuł znalezionej strony. Z kolei zawartość Description zostanie wyświetlone obok, jako opis naszej witryny. Gdybyśmy nie zastosowali tego polecenia wyszukiwarka wyświetli kilka pierwszych wierszy naszego dokumentu, które mogą być zupełnie przypadkowe.

Z informacji zawartych w Description korzystają wyszukiwarki sieciowe. Uważnie i świadomie zredagowany opis dokumentu da natychmiastową orientację co do zawartości strony. Zaleca się nieprzekraczanie 150-200 znaków. W niektórych specjalistycznych serwisach spotyka się zalecenie "co najwyżej" 20-25 wyrazów. Ciekawy, ale niezbyt długi opis może zachęcić internautów do obejrzenia Twojej strony!

Opis zawartości strony widziany oczami Google

Rysunek. Opis zawartości strony widziany oczami Google

Przykładowy opis zawartości strony może wyglądać następująco:

  1. L
  2. K
  3. T'
  4. T
  5. A
  6. O
  7. Z'
  8. Z
  9. #
<meta name="description" content="JavaScript: strona zawiera kurs języka JavaScript,
wiele przykładowych skryptów i przydatnych odnośników.">

W czasie pozycjonowania naszej strony (wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania) nie należy polegać tylko i wyłącznie na znacznikach meta. Roboty wyszukiwarek zaczęły być odporne na różnorakie oszustwa stosowane przez autorów stron WWW. Obecnie największe znaczenie ma sama treść strony oraz jej popularność (linki prowadzące do naszej strony z innych witryn). Niemniej dla profesjonalizmu i świętego spokoju, opis zawartości powinien pojawić się w każdym dokumencie, najlepiej (tak jak w przypadku tytułu) inny na każdej podstronie.

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Szkielet dokumentu (H1) Opis zawartości strony (H2)