Szkielet dokumentu#
Ikonka strony#
<head> <link rel="shortcut icon" href="adres ikonki lub ścieżka dostępu" type="image/x-icon"> </head>
Polecenie pozwala dodać ikonkę, która będzie widoczna w przeglądarce przy adresie naszej strony (na pasku adresu), na kartach oraz w zakładkach.
Nowsze przeglądarki rozpoznają również inne typy plików (*.gif, *.png, *.jpg) i typy relacji, przykładowo:
<head>
<link rel="icon" href="adres ikonki lub ścieżka dostępu" type="image/png">
</head>
Najpopularniejszym i najbardziej wspieranym formatem ikony jest jednak *.ico. Typowy rozmiar wynosi 16x16 pikseli. Dodatkowo w systemie Windows jest możliwość umieszczania skrótu na pulpicie - wtedy przydatna może być ikona o rozmiarach 32x32. Format *.ico pozwala zapisać dwie wersje rozmiaru w jednym pliku.
Ikona strony może się wyświetlić automatycznie, nawet bez potrzeby wstawiania powyższego znacznika, jeśli będzie nosiła nazwę favicon.ico
i zostanie zapisana w głównym katalogu na serwerze WWW (Internet Explorer, Firefox, Opera).
Rysunek. Ikonka strony widoczna na karcie i pasku adresowym w Operze
Niektóre przeglądarki pobierają ikonę strony tylko raz, a później rzadko jest ona odświeżana (albo nawet wcale). Więc jeśli kiedyś wprowadzimy nową, może to nie dać żadnego efektu, bo np. Internet Explorer zapisuje ikonę przy dodawaniu strony do ulubionych. Dlatego zanim wprowadzimy taki dodatek, warto go wcześniej dobrze dopracować.
W Internet Explorerze aby ikona była widoczna, trzeba dodać stronę do ulubionych. Aby odświeżyć ikonę, należy usunąć stronę z ulubionych, a następnie dodać ją tam ponownie (ikona będzie widoczna po ponownym otworzeniu przeglądarki). W przypadku pozostałych przeglądarek, dla odświeżenia ikonki wystarczy wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki.
Przykład deklaracji ikonki strony:
<link rel="shortcut icon" href="http://www.crimsteam.site90.net/favicon.ico" type="image/x-icon">
Favikonka jest bardzo dużym udogodnieniem w identyfikacji strony na tabach (kartach) oraz w zakładkach. Nie wszyscy pamiętają o tego typu ozdobnikach, dlatego już teraz zachęcam do takiej praktyki.
W przypadku zakładek, warto zwrócić uwagę, że dla najczęściej odwiedzanych przez nas stron przeważnie umieszczamy skróty na pasku zakładek (Bookmarks Toolbar). Gdy strona posiada favikonę, wystarczy usunąć opis zakładki i mamy pełno wolnego miejsca na kolejne strony. Po charakterystycznej ikonce bez problemu zidentyfikujemy ulubioną witrynę.
Rysunek. Kilka ikonek stron widocznych na pasku zakładek w przeglądarce Firefox
Bardziej szczegółowy opis tematu znajduje się pod adresem favicon.com.