Multimedia#

Odsyłacz do pliku#

 1. L
 2. K
 3. T'
 4. T
 5. A
 6. O
 7. Z'
 8. Z
 9. #
<a href="miejsce docelowe">Opis odsyłacza</a>

Polecenie pozwala utworzyć odnośnik wskazujący bezpośrednio na plik. Konstrukcję opisałem dokładnie w dziale poświęconym odsyłaczom.

Jest to najbardziej uniwerslana metoda odtwarzania plików multimedialnych, która działa w każdej przeglądarce internetowej i z każdym formatem plików. Zależnie od ustawień przeglądarki użytkownik uruchomi plik od razu w domyślnym odtwarzaczu multimedialnym lub zostanie mu zaproponowane zapisanie pliku na dysku. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że czytelnik strony nie musi wczytywać takiego pliku, jeśli sobie tego nie życzy. Jeżeli w Twoim systemie operacyjnym z wybranym typem pliku jest skojarzony jakiś program, zostanie on automatycznie otwarty, bez zapytania o jego nazwę (co znacznie przyspiesza procedurę).

Domyślne zachowanie przeglądarki Firefox 13 dla odsyłaczy prowadzących do plików PDF

Rysunek. Domyślne zachowanie przeglądarki Firefox 13 dla odsyłaczy prowadzących do plików PDF

Odsyłacz bezpośredni nie posiada wad, którymi obarczone są inne polecenia multimedialne. Plik nie zostaje umieszczony bezpośrednio na stronie, dlatego też nie powoduje opóźnienia we wczytywaniu witryny. Polecenie działa ze wszystkimi rodzajami plików. Czytlenik może w dowolnej chwili zapisać plik na dysku, a potem odtwarzać go bezpośrednio ze swojego komputera, beż konieczności oczekiwania na ponowne pobranie pliku z Internetu. Oczywiście są i wady takiego rozwiązania. Plik multimedialny zostaje odtworzony nie na stronie lecz w osobnym programie, co może nieco rozpraszać. Kolejna kwestia to konieczność posiadania przez użytkownika odpowiedniego programu, który będzie zdolny odtworzyć dany rodzaj plików.

Dla tego rodzaju rozwiązania dobrym obyczajem jest poinformowanie czytelnika o rozmiarze danego pliku. Na ogół uwaga dotyczy plików, których wielkość przekracza 100 KB. Nie każdy musi mieć czas i ochotę sciągać pliku ważącego ponad 100 MB, szczególnie mam tu na myśli użytkowników mobilnego internetu.

Kilka przykładów odsyłaczy prowadzących do różnych typów plików:

 1. L
 2. K
 3. T'
 4. T
 5. A
 6. O
 7. Z'
 8. Z
 9. #
<ul>
	<li><a href="../../pliki/html/multimedia/zdziwko.jpg">Odsyłacz do pliku *.jpg (22,8 KB)</a></li>
	<li><a href="../../pliki/html/multimedia/przyklad.txt">Odsyłacz do pliku *.txt (710 B)</a></li>
	<li><a href="../../download/html/semantyka.pdf">Odsyłacz do pliku *.pdf (752 KB)</a></li>
	<li><a href="../../download/html/reminder.wav">Odsyłacz do pliku *.wav (106 KB)</a></li>
</ul>

Efekt:

Pasek społecznościowy

SPIS TREŚCI AKTUALNEJ STRONY

Multimedia (H1) Odsyłacz do pliku (H2)